Strona g³ówna · Biuro og³oszeñ · Kontakty · Forum dyskusyjne · Konkursy · Felietony · Dzielnice · NH - Miejsce dobre do ¿ycia26.01.2021 08:54
Nawigacja
Strona g³ówna
Nowohuckie Linki
Fotohistorie
Szukaj
Dzielnice
NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
U¿ytkowników Online
Go¶ci Online: 2
Brak U¿ytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 947
Nieaktywowany U¿ytkownik: 6061
Najnowszy U¿ytkownik: ELIT Polska
Ostatnie Artyku³y
[2021.01.23] Wêdruj±...
[2021.01.23] Neomark...
[2021.01.23] Odprawa...
[2021.01.23] Bezradn...
Na niedzielê 24 styc...
W±tki na Forum
Najnowsze Tematy
Na sprzeda¿ dzia³ka ...
CSGO4SKIN guide:Begu...
CSGO4SKIN provide a ...
Akcja poboru krwi
Stronger and larger ...
Najciekawsze Tematy
Akcja poboru krwi [20]
Trasa S7 [17]
Dart - zapraszamy [9]
w nowej hucie nie... [8]
Dzia³ki przy Bul... [7]
[2020.11.20] Dziedziczenie po mê¿u
W 2010 roku zawar³am zwi±zek ma³¿eñski i w tym samym dniu u notariusza podpisali¶my umowê o rozdzielno¶ci maj±tkowej. Nie mam dzieci, a m±¿ ma syna z poprzedniego zwi±zku. Wiosn± 2020 roku kupili¶my z mê¿em mieszkanie, którego jeste¶my wspó³w³a¶cicielami po 1/ 2. Czy w razie ¶mierci mê¿a jego syn bêdzie mia³ prawo do tego mieszkania? Czy ma znaczenie fakt, ¿e m±¿ jest cz³onkiem spó³dzielni, a ja nie? Czy rodzice mê¿a i jego siostra bêd± mieli udzia³ w spadku? Czy ma znaczenie fakt, ¿e doros³y ju¿ syn nie utrzymuje ze swoim ojcem ¿adnych kontaktów?

Po ¶mierci mê¿a przynale¿ny mu spadek, w tym udzia³ wynosz±cy 1/ 2 w³asno¶ci mieszkania, przypadnie jego spadkobiercy (lub spadkobiercom) z prawem do wspó³korzystania z niego (co wi±¿e siê tak¿e z prawem wej¶cia do mieszkania). Fakt cz³onkostwa mê¿a w spó³dzielni (przy jego braku ze strony Pani) nie ma znaczenia dla kwestii w³asno¶ciowych. To, czy rodzice mê¿a i siostra bêd± mieli udzia³ w spadku po nim, zale¿y od tego, czy bêdzie to dziedziczenie na podstawie przepisów ustawy, czy te¿ m±¿ sporz±dzi testament. W pierwszym wypadku, zgodnie z tre¶ci± art. 931 par. 1 Kodeksu cywilnego, „w pierwszej kolejno¶ci powo³ane s± z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego ma³¿onek; dziedzicz± oni w czê¶ciach równych. Jednak¿e czê¶æ przypadaj±ca ma³¿onkowi nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ jedna czwarta ca³o¶ci spadku”. To oznacza, ¿e rodzice i siostra mê¿a nie bêd± po nim dziedziczyli na podstawie ustawy. W drugim przypadku, wszystko zale¿y od tre¶ci testamentu. W obu powy¿szych przypadkach mo¿liwe s± tak¿e inne sytuacje skutkuj±ce zmian± osób powo³anych do dziedziczenia, np. w wyniku niegodno¶ci dziedziczenia przez spadkobiercê. Przyk³adow±, zgodnie z tre¶ci± art. 928 par. 1 k.c., „spadkobierca mo¿e byæ uznany przez s±d za niegodnego, je¿eli: 1) dopu¶ci³ siê umy¶lnie ciê¿kiego przestêpstwa przeciwko spadkodawcy; 2) podstêpem lub gro¼b± nak³oni³ spadkodawcê do sporz±dzenia lub odwo³ania testamentu, albo w taki sam sposób przeszkodzi³ mu w dokonaniu jednej z tych czynno¶ci; 3) umy¶lnie ukry³ lub zniszczy³ testament spadkodawcy, podrobi³ lub przerobi³ jego testament albo ¶wiadomie skorzysta³ z testamentu przez inn± osobê podrobionego lub przerobionego”. Spadkobierca niegodny zostaje wy³±czony od dziedziczenia, tak jakby nie do¿y³ otwarcia spadku (art. 928 par. 2 k.c.). Z kolei sam tylko fakt nieutrzymywania przez syna kontaktów z ojcem nie jest podstaw± do uznania go za niegodnego dziedziczenia, ani wydziedziczenia – wszystko zale¿y od tego, dlaczego nie utrzymuj± tych kontaktów i czy jest to wina pasierba.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)




Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa U¿ytkownika

Has³o



Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem?
Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.

Zapomniane has³o?
Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklama


Copyright by G³os - Tygodnik Nowohucki © 2005-2014