Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.04.17] Stan epidemii, a stan nadzwyczajny?
Na czym polega wprowadzenie stanu epidemii? Czy to jest jaki¶ stan nadzwyczajny? Czy je¶li to nie to samo, to czy stan nadzwyczajny nie powinien byæ wprowadzony?
Na podstawie art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. "O zapobieganiu oraz zwalczaniu zaka¿eñ i chorób zaka¼nych u ludzi" (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1239 z pó¼n. zm.) stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w zwi±zku z wyst±pieniem epidemii w celu podjêcia okre¶lonych w ustawie dzia³añ przeciepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Obecnie stan ten zosta³ wprowadzony na terytorium Polski rozporz±dzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. "W sprawie og³oszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii" (Dz. U. z 2020 r., poz 491 z pó¼n. zm.). Z prawnego punktu widzenia stan epidemii nie jest równoznaczny z pojêciem stanu nadzwyczajnego, chocia¿ faktycznie niemal wszyscy tak to odczuwamy i nie ma formalnych przeszkód, aby z powodu stanu epidemii og³osiæ stan nadzwyczajny. Stan nadzwyczajny w Polsce mo¿e zostaæ wprowadzony jedynie w sytuacjach szczególnych zagro¿eñ, je¿eli zwyk³e ¶rodki konstytucyjne s± niewystarczaj±ce. Jak czytamy w Konstytucji RP, (rozdzia³ XI, art. 228) dzia³ania podjête w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego musz± odpowiadaæ stopniowi zagro¿enia i powinny zmierzaæ do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania pañstwa. Konstytucja RP wylicza trzy stany nadzwyczajne: * Stan wyj±tkowy * Stan klêski ¿ywio³owej * Stan wojenny.
Konstytucja stanowi te¿ (art. 228 ust. 4), ¿e w zwi±zku z wprowadzeniem jednego ze stanów nadzwyczajnych wyrównaniu podlegaj± jedynie straty maj±tkowe, tj. damnum emergens (a nie tak¿e utracone korzy¶ci – lucrum cessans), i tylko takie, które wynikaj± z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolno¶ci i praw cz³owieka i obywatela.
Zgodnie z tre¶ci± art. 230 ust. 1, "w razie zagro¿enia konstytucyjnego ustroju pañstwa, bezpieczeñstwa obywateli lub porz±dku publicznego, Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów mo¿e wprowadziæ, na czas oznaczony, nie d³u¿szy ni¿ 90 dni, stan wyj±tkowy na czê¶ci albo na ca³ym terytorium pañstwa". Na podstawie Ustawy z 18 kwietnia 2002 o stanie klêski ¿ywio³owej to stan wprowadzany przez Radê Ministrów w drodze rozporz±dzenia na wniosek w³a¶ciwego wojewody lub z w³asnej inicjatywy. Stan klêski ¿ywio³owej mo¿e byæ wprowadzony dla zapobie¿enia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych nosz±cych znamiona klêski ¿ywio³owej, oraz w celu ich usuniêcia. Stan klêski ¿ywio³owej mo¿e byæ wprowadzony na obszarze, na którym wyst±pi³a klêska, a tak¿e na obszarze, na którym wyst±pi³y lub mog± wyst±piæ jej skutki. Wprowadza siê go na czas oznaczony, niezbêdny dla zapobie¿enia skutkom klêski ¿ywio³owej lub ich usuniêcia, nie d³u¿szy ni¿ 30 dni. Stan ten mo¿e zostaæ przed³u¿ony na czas oznaczony, w drodze rozporz±dzenia Rady Ministrów, za zgod± Sejmu (art. 4–6 ustawy). W okresie 90 dni od dnia zakoñczenia stanu klêski ¿ywio³owej nie mog± siê odbyæ wybory ani referendum. O stanie wojennym nie piszê, bo jego wprowadzenie nie wchodzi w rachubê.
Bior±c pod uwagê podjête do tej pory ¶rodki i wprowadzone dotykaj±cy wszystkich obostrzenia (np. zakaz zgromadzeñ, przemieszczania siê), raczej nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e zagro¿one jest co najmniej bezpieczeñstwo (szczególnie zdrowotne) obywateli i jeden ze stanów wy¿ej omówionych móg³by byæ wprowadzony.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,440,556 unikalnych wizyt