Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.03.20] Badanie pokrzywdzonego
Czy w toku karnego procesu s±dowego mo¿na wnosiæ o przebadanie przez bieg³ego s±dowego, w tym psychologa, osoby poszkodowanej?

Mo¿na z³o¿yæ taki wniosek, aczkolwiek jego uznanie zale¿y od kilku czynników. Zgodnie z tre¶ci± art. 192 par. 1 Kodeksu postêpowania karnego, „je¿eli karalno¶æ czynu zale¿y od stanu zdrowia pokrzywdzonego, nie mo¿e on sprzeciwiæ siê oglêdzinom i badaniom niepo³±czonym z zabiegiem chirurgicznym lub obserwacj± w zak³adzie leczniczym”. W powy¿szych okoliczno¶ciach pokrzywdzony nie mo¿e siê sprzeciwiæ badaniu, chyba ¿e skorzystaæ z prawa do odmowy sk³adania zeznañ lub uzyska³ zwolnienie z zeznawania. W takim przypadku (a tak¿e w przypadkach, gdy od wyniku badania nie zale¿y karalno¶æ czynu) na badanie pokrzywdzonego wymagana jest jego zgoda. W sytuacji, gdy pokrzywdzony jest ¶wiadkiem w procesie karnym, a „istnieje w±tpliwo¶æ co do stanu psychicznego ¶wiadka, jego stanu rozwoju umys³owego, zdolno¶ci postrzegania lub odtwarzania przez niego postrze¿eñ, s±d lub prokurator mo¿e zarz±dziæ przes³uchanie ¶wiadka z udzia³em bieg³ego lekarza lub bieg³ego psychologa, a ¶wiadek nie mo¿e siê temu sprzeciwiæ” (art. 192 par. 2 k.p.k.). Powy¿szych przepisów (tj. art. 192 par. 1 i 2 k.p.k.) nie stosuje siê do osób, które odmówi³y zeznañ lub zosta³y od nich zwolnione na podstawie art. 182 par. 1 i 2 lub art. 185, co wynika z tre¶ci art. 192 par. 3 k.p.k. Wedle art. 182 par. 1 k.p.k., „osoba najbli¿sza dla oskar¿onego mo¿e odmówiæ zeznañ”, przy czym „prawo odmowy zeznañ trwa mimo ustania ma³¿eñstwa lub przysposobienia” (art. 182 par. 2 k.p.k.). Z kolei zgodnie z tre¶ci± art. 185 k.p.k., „mo¿na zwolniæ od z³o¿enia zeznania lub odpowiedzi na pytania osobê pozostaj±c± z oskar¿onym w szczególnie bliskim stosunku osobistym, je¿eli osoba taka wnosi o zwolnienie”.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.15 27,434,174 unikalnych wizyt