Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2019.08.09] Działka przeznaczona na drogę
Po rodzicach została mi działka rolna, przez którą miała przebiegać droga szybkiego ruchu. W 2003 roku w urzędzie otrzymałem mapę geodezyjną, z której wynikało, że obok „S”-ki ma być budowana droga gminna. Wysłałem pismo do burmistrza z pytaniem, co z opisanymi inwestycjami, ale odpowiedzi nie otrzymałem. Droga gminna jest ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego. Co mam zrobić, aby uzyskać zapłatę za teren, na którym będą budowane drogi? Kto dokonuje wyceny takich terenów?

Jednym z rozwiązań jest wystąpienie do gminy o podział nieruchomości, czego konsekwencją będzie wywłaszczenie wydzielonej pod drogę działki i powstanie roszczenia o odszkodowanie. Zgodnie z treścią art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. „o gospodarce nieruchomościami” (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2204 z późn. zm. – dalej także jako „u.g.n”), „działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe – z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne”. Wedle ust. 3 ww. przepisu „za działki gruntu o których mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem (…), a właściwym organem (…). Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela (…), odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczeniu nieruchomości”. Zgodnie z treścią art. 131 ust. 1 ww. ustawy, „w ramach odszkodowania właścicielowi (…) wywłaszczonej nieruchomości może być przyznana, za jego zgodą, odpowiednia nieruchomość zamienna”. Decyzję o odszkodowaniu wydaje starosta (art. 129 ust. 5 u.g.n.), a jego wysokość ustala się według stanu i przeznaczenia nieruchomości odpowiednio w dniu wydania decyzji o podziale oraz jej wartości w dniu wydania decyzji o odszkodowaniu, po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego (art. 131 ust. 1 i 2 u.g.n.). Roszczenia związane ze zmianą przeznaczenia nieruchomości na cele drogowe znajdują się także w przepisach np. ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. „o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych” (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1474), czy też ustawy z dnia 27 marca 2003 r. „o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1945 z późn. zm.).
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,436,958 unikalnych wizyt