Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.12.21] Przy ¶wiêtach o karpiu
Chyba nikt nie wyobra¿a sobie polskiej Wigilii bez tradycyjnego karpia (chocia¿ s± ju¿ eksperymentatorzy, którzy na tê okazjê potrafi± podaæ norweskiego ³ososia). S± i tacy dziwacy, jak Anglicy, którzy uwa¿aj±, ¿e karp jest ryb± niejadaln±. Ale wiêkszo¶æ Polaków za ¶wi±tecznymi karpiami po prostu przepada.
Chocia¿ karp nie jest nasz± ryb± rodzim±. W naturze wystêpuje w po³udniowej i po³udniowo-wschodniej czê¶ci Europy oraz we wschodniej czê¶ci Azji. Do nas zosta³ sprowadzony przed wiekami i sta³ siê chyba najbardziej popularn± ryb± hodowlan±.
W naszych wodach spotkaæ mo¿na dwie odmiany karpia. Pierwsz± z nich jest karp dziki – sazan, a drug± karp udomowiony. Ten ostatni wystêpuje w czterech odmianach: karp ³uskowy (pe³no³uski) - u³o¿enie i wygl±d ³usek jest podobny do sazana; karp liniowy - na linii bocznej ma rz±d du¿ych ³usek lustrzanek; karp lustrzeñ, karp królewski, karp galicyjski - ma 1 lub 3 rzêdach ³usek lustrzanych po bokach cia³a lub rozrzuconych; i wreszcie karp bez³uski, golec - nie posiada ³usek.
Ponadto w Polsce mamy piêæ odmian barwnych: z³ot±, szar±, ¿ó³to-bia³±, br±zow± i niebiesk±.
Ale dobrze wiedzieæ, ¿e w ¶wiecie ¿yj± tak¿e inne fascynuj±ce odmiany karpi. Niew±tpliwie do najciekawszych nale¿y karp syjamski. To najwiêkszy przedstawiciel ryb karpiowatych na ¶wiecie. Karpie syjamskie s± rybami wêdrownymi, które spotkaæ mo¿na jedynie w rzekach Mae Klong, Mekong i Chao Phraya w Indochinach. Maksymalne d³ugo¶ci tych karpi wynosz± 3 metry, a ich waga dochodzi do 300 kilogramów. S± zagro¿one wyginiêciem z powodu prze³owieñ i utraty siedlisk. Karpie syjamskie odwiedzaj± czêsto g³êbokie baseny, ale sezonowo przenosz± siê na wody kana³ów lub rzek zalewowych. Doros³e osobniki ¿ywi± siê glonami, fitoplanktonem oraz owocami zalewanych szcz±tków ro¶lin l±dowych. W Kambod¿y, doros³e ryby migruj± z jeziora Tonle Sap do rzeki Mekong pod koniec pory suchej. Kolor ryby jest najczê¶ciej bardzo ciemny, a nawet czarny z bia³ym podbrzuszem. Dolna warga wysuniêta nieco do przodu, gruba i silnie umiê¶niona.
Na karpie syjamskie organizuj± wyprawy wêdkarze z Europy i Stanów Zjednoczonych – wielka ryba po prostu kusi.
A po to, by mieæ jakie¶ wyobra¿enie tej wyj±tkowej ryby, poni¿ej zamieszczam zdjêcie karpia syjamskiego wa¿±cego oko³o 100 kilogramów. Niez³y. Prawda?
Jakub Kleñ

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,624,046 unikalnych wizyt