Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.03.23] O wzdrêdze czyli krasnopiórce
Wzdrêga, krasnopiórka, krasnopióra (Scardinius erythrophthalmus) nale¿y do rodziny karpiowatych. Zasiedla g³ównie jeziora, ale spotkaæ j± mo¿na tak¿e w wolno p³yn±cych rzekach i starorzeczach bogato poro¶niêtych ro¶linno¶ci± wodn±.
Wzdrêga nie lubi samotno¶ci – jest gatunkiem stadnym. Przy okazji warto zauwa¿yæ, ¿e wzdrêgi s± jedynym gatunkiem ro¶lino¿ernym wystêpuj±cym w polskiej ichtiofaunie. Nie znaczy to, ¿e krasnopiórka gardzi pokarmem zwierzêcym – przeciwnie, chêtnie zjada te¿ plankton, larwy owadów, a tak¿e owady doros³e, które na swoje nieszczê¶cie opadaj± na powierzchniê wody. Co ciekawe, du¿e wzdrêgi mog± byæ tak¿e drapie¿ne – to dlatego wiêksze osobniki atakuj± ma³e blaszki i twistery.
Wzdrêgi rosn± powoli, a ¿yj± nawet do dwudziestu lat. Swój wymiar ochronny (15 centymetrów) osi±gaj± najczê¶ciej dopiero w pi±tym roku swojego ¿ycia. Natomiast d³ugo¶æ 25 centymetrów i masê oko³o pó³ kilograma w ósmym lub dziewi±tym roku. Rekordowe okazy tej ryby osi±gaj± masê oko³o dwóch kilogramów. Ale z³owiæ tak± wzdrêgê, to naprawdê jest sztuka. Polski rekord w po³owie tej ryby nale¿y do Roberta Kozery, który w 2005 z³owi³ wzdrêgê mierz±c± 46 centymetrów i wa¿±c± 1,69 kg.
Wzdrêga nale¿y do najpiêkniejszych, ¿yj±cych w naszych wodach ryb. Swoj± urod± przypomina wrêcz z³ot± rybkê. Mieni±c± siê z³otem i czerwieni±. Takie wzdrêgi ³owi³em kiedy¶ w jeziorze Or³o na Mazurach. Ale i u nas, na po³udniu Polski wzdrêga te¿ nie nale¿y do rzadko¶ci, chocia¿ najczê¶ciej ³owione s± krasnopiórki niewielkie, najczê¶ciej jako przy³ów w trakcie ³owienia p³oci.
A przecie¿, jak w swojej ksi±¿ce „P³oæ i wzdrêga” pisz± Edmund Gutkiewicz i Przemys³aw Mroczek: „£owienie ryb tego gatunku mo¿e dostarczyæ niezapomnianych prze¿yæ, ca³kiem innych ni¿ doznawane podczas zasiadek na p³ocie. Sprawia to przede wszystkim specyfika ³owiska. Królestwem wzdrêgi nie jest bowiem toñ wodna, lecz wszelakie p³ytkie zatoczki poro¶niête ro¶linno¶ci± pod- i nadwodn±. Tam w³a¶nie znajduje ona sobie doskonal± kryjówkê. Nie ma co siê dziwiæ, ju¿ sama budowa krasnopióry ¶wiadczy o jej trybie ¿ycia. Krêpe, aczkolwiek proporcjonalne cia³o, nie pozwala jej byæ sprinterk±. P³oæ, królowa toni, potrafi mkn±æ niczym pocisk, w razie zagro¿enia za¶ zmieniaæ kierunek ucieczki. W otwartej wodzie krasnopióra nie mia³aby szans. Jedynym ratunkiem dla niej jest bezpieczne schronienie. Wie o tym doskonale, i dlatego stawia przed wêdkarzem nie byle jakie wyzwanie. Warto je podj±æ, bo ³owienie wzdrêg jest nie tylko emocjonuj±ce, ale tak¿e wyj±tkowo widowiskowe”.
I jak po takiej zachêcie nie wybraæ siê na krasnopióry? Je¶li bêdzie ³adna pogoda, to mo¿na spróbowaæ w ostatnim tygodniu marca. A dlaczego nie w kwietniu? Dlatego, ¿e w kwietniu i maju wzdrêgi odbywaj± tar³o. Wtedy warto daæ im spokój, chocia¿ okresu ochronnego dla tej ryby formalnie nie ma.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,495,074 unikalnych wizyt