Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.02.23] Marcowe p³ocie
Rozpoczynaj±cy siê w przysz³y czwartek marzec, to miesi±c, który z jednej strony mo¿na uznaæ za pocz±tek nowego wêdkarskiego sezonu, ale z drugiej nie jest to jeszcze czas, gdy ryby zaczynaj± braæ jak szalone. Aby byæ precyzyjnym dopowiem, ¿e to dobry miesi±c w polowaniu na miêtusy, ale nieszczególnie korzystny w po³awianiu innych, lubi±cych cieplejsze temperatury gatunków. Bo na dobre, to sezon zacznie siê w kwietniu.
Za to w marcu na pewno nie zawiod± nas p³ocie. P³oæ przystêpuje do tar³a w okresie od kwietnia do czerwca. A w przeciwieñstwie do takich gatunków jak sandacz, szczupak czy karp, które w okresie poprzedzaj±cym tar³o niezbyt interesuj± siê pokarmem, p³oæ ¿eruje w tym czasie do¶æ intensywnie (podobnie zreszt± jak okoñ czy leszcz). Dlatego wyprawa na p³ocie na przedwio¶niu ma sens.
A jak j± ³owiæ o tej porze roku? Odpowiedzi± niech bêd± s³owa Jana Wróblewskiego, które znalaz³em w jego artykule „P³oæ na przedwio¶niu”, opublikowanym w czwartym numerze „Wiadomo¶ci Wêdkarskich” z 1987 roku. Autor pisa³ w nim: „Wyg³odzone zimowym postem i popêdzane atawistycznym popêdem (p³ocie – przyp. JK) ¿eruj± intensywnie. Je¿eli rzeka tylko lekko wezbra³a, tak ¿e mogê ³owiæ na przep³ywankê, szukam wolniejszego nurtu albo na granicy miêdzy nurtem szybkim a wolnym, raczej bli¿ej brzegu. Zanêcam nieco inaczej ni¿ latem: otrêby, bu³ka tarta i trochê mielonych p³atków owsianych (tych nie za du¿o, bo klej±!). Zanêcam niewielk± ilo¶ci±, zamiast typowej zanêty gruntowej co jaki¶ czas podrzucam kulkê wielko¶ci piê¶ci, s³abo sklejon±, tyle, ¿eby po padniêciu na dno obficie smu¿y³a. P³ocie rzadko wchodz± w kule, brania mam z regu³y w pasie smu¿enia. Je¿eli brania wystêpuj± coraz ni¿ej albo ustaj± zupe³nie, to podrzucam nastêpn± porcjê zanêty.
Zestaw prowadzê przep³ywank± z przytrzymaniem, g³êboko¶æ prowadzenia tak ustalam by przynêta siê lekko toczy³a po dnie albo siê unosi³a nad nim – zale¿nie od tego, co wyka¿± pierwsze próby. W pierwszej fazie nêcenia brania mog± wystêpowaæ nawet na wprost nas, potem coraz ni¿ej, a czêsto podciêcie zdarza siê w chwili wyci±gania zestawu z wody”.
A gdy marcowe dni zaczn± siê robiæ naprawdê ciep³e, warto wybraæ siê tak¿e nad jeziora czy zbiorniki zaporowe. Tam równie¿ znajdziemy przedtar³owe p³ocie. Trzeba pamiêtaæ, ¿e p³ocie w tym okresie s± bardzo ruchliwe i stale zmieniaj± miejsce i g³êboko¶æ ¿erowania. Ale umiarkowane nêcenie pomo¿e nam utrzymaæ je w jednym miejscu. Przy pewnej wprawie, ³owi±c delikatnym sprzêtem, jeste¶my w stanie wy³owiæ wiêksz± czê¶æ p³ociowego stada.
Koñcz±c, wypada wspomnieæ o przedwiosennych p³ociowych przynêtach. Otó¿ na niewielkie haczyki zak³adamy przynêty zwierzêce. Wczesn± wiosn± raczej bym nie eksperymentowa³ z ro¿nymi pastami czy innymi przynêtami ro¶linnymi (chocia¿ w lecie sprawdzaj± siê one znakomicie). Za najskuteczniejsz± przynêtê o tej porze roku uchodz± larwy ochotki (zak³adane na haczyki nr 18 – 20). Dobrze sprawdzaj± siê równie¿ bia³e robaczki (te zak³adamy na haczyki nr 15 – 17). A je¶li kto¶ lubi eksperymentowaæ mo¿e przed wypraw± zabarwiæ bia³e robaczki na ¿ó³to lub na czerwono. Czasami przynosi to dobre efekty – piszê „czasami”, bo tak naprawdê nigdy nie wiemy, jaki kolor robaka danego dnia bêdzie najbardziej skuteczny.
Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,499,440 unikalnych wizyt