Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.12.29] Przed nami nowy wêdkarski rok
Ju¿ prawie tylko godziny dziel± nas od nowego roku, który rozpocznie siê w najbli¿szy poniedzia³ek.
Styczeñ nie jest miesi±cem ³atwym dla wêdkarzy, ale s± zapaleñcy, którzy ju¿ w sylwestrow± noc ¶migaj± nad pomorskie rzeki, by 1 stycznia zapolowaæ na tamtejsze trocie. Wiêkszo¶æ wybiera jednak sylwestrowe spotkania i zabawê, a kolejny dzieñ po sylwestrowych szaleñstwa raczej przesypia w domowej po¶cieli, a nie tu³a siê gdzie¶ nad wod±.
Ale i w ¶rodkowej Polsce oraz na po³udniu, zdarzaj± siê wêdkarze, których woda kusi. Szukaj± jakiego¶ akwenu w pobli¿u, by chocia¿ trochê po³owiæ. Z tym ³owieniem jest wiêkszy problem, gdy¿ od jakiego¶ czasu prze³om grudnia i stycznia nie jest zbyt mro¼ny i wiêkszo¶æ zbiorników nie jest dostatecznie zamarzniêta, by ³owiæ spod lodu (a to najbardziej powszechny model zimowego wêdkowania). Alternatyw± pozostaj± wiêc niezamarzniête jeziora i rzeki.
Wybieraj±c siê na jezioro w poszukiwaniu ryb, szukajmy ich na wiêkszych g³êboko¶ciach. To tam w³a¶nie ryby skupiaj± siê w poszukiwaniu po¿ywienia w postaci rozk³adaj±cej siê dennej ro¶linno¶ci, drobnych robaków, larw, ochotek czy rureczników. Mo¿na z du¿± doz± prawdopodobieñstwa powiedzieæ, ¿e ryby znajdziemy tam, gdzie one same znajd± pokarm zwierzêcy.
Je¶li zdecydujemy siê wyjechaæ nad rzekê, pamiêtajmy, ¿e s± one teraz bardziej chimeryczne. Stanowiska ryb znajdziemy w miejscach, gdzie pr±d jest ³agodniejszy, na przyk³ad przy uskokach i za³amaniach brzegu.
Ryb± stycznia bez w±tpienia jest kleñ. Ale mo¿emy liczyæ tak¿e na brania p³oci, okonia, pstr±ga, jazia, wzdrêgi czy leszcza. W¶ród ryb, na brania których mo¿emy liczyæ, wymieni³em pstr±ga. I tutaj ma³a uwaga. Pstr±ga mo¿na ³owiæ od 1 stycznia, ale nie wszêdzie. W Wi¶le i jej dop³ywach od jej ¼róde³ do uj¶cia Sanu, w samym Sanie i jego dop³ywach, a tak¿e w Odrze i jej dop³ywach od granicy pañstwa do uj¶cia Bystrzycy, a tak¿e w samej Bystrzycy i jej dop³ywach mo¿na go ³owiæ dopiero od 1 lutego.
Nie trzeba chyba dodawaæ, ¿e wybieraj±c siê w styczniu nad wodê powinni¶my zadbaæ o odpowiedni± odzie¿, a tak¿e o termos z gor±c± kaw± lub herbat±. Nie ma nic gorszego ni¿ szczêkaæ z zimna zêbami na ³owisku. Pamiêtajmy te¿ o bezpieczeñstwie. Pokrywa lodowa mo¿e kusiæ, ale mo¿e staæ siê dla nas ¶mierteln± pu³apk±. To samo dotyczy stromych, ¶liskich brzegów. W takiej sytuacji lepiej odbyæ d³u¿szy spacer i znale¼æ ³agodne, bezpieczne doj¶cie nad wodê. Bo wpa¶æ do wody w styczniu, to naprawdê nie to samo, co nieoczekiwana k±piel w lipcu czy sierpniu.
No có¿, tak czy owak, przed nami nowy wêdkarski rok. Oby by³ udany. Czego sobie i wszystkim wêdkarzom ¿yczê.

Jakub Kleñ
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,591,207 unikalnych wizyt