Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie będ...
· Na niedzielę 28 kwie...
· [2024.04.26] Kłopoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.11.06] Instalacja domofonowa jako część wspólna
Chcielibyśmy zainstalowane przez mieszkańców budynku (właścicieli i najemców) domofony przekazać wspólnocie. Czy właściciele lokali mogą podjąć uchwałę, w której instalację domofonową zalicza się do nieruchomości wspólnej, a koszty jej utrzymania wliczone zostaną do kosztów zarządu nieruchomości wspólnej?

Od momentu zainstalowania domofonów w nieruchomości istnieją dwa obiekty stanowiące współwłasność: 1. nieruchomość wspólna, będąca zgodnie z ustawą, współwłasnością wszystkich właścicieli lokali, zarówno wyodrębnionych, jak i niewyodrębnionych. 2. instalacja domofonowa stanowiąca współwłasność tych mieszkańców, którzy finansowali jej wykonanie, a więc właściciele lokali oraz najemcy lokali. Koszty eksploatacji tej instalacji obciążają jej współwłaścicieli. Płacą więc i właściciele i najemcy. Gdyby wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o zaliczeniu kosztów konserwacji instalacji domofonowej do kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, to koszty pokrywają właściciele lokali (w tym gmina), a rozdział kosztów będzie proporcjonalny do udziałów. Wynajmujący lokale mogą co prawda pobierać od najemców opłaty za użytkowanie domofonów. Warunkiem jest jednak zaznaczenie tego w umowie najmu. Uchwała właścicieli nie włączy jednak instalacji domofonowej do nieruchomości wspólnej. Aby stała się ona częścią wspólną, trzeba dokonać pewnych formalności. Mianowicie musi nastąpić nieodpłatne przekazanie wspólnocie mieszkaniowej przez każdego współwłaściciela tej instalacji jego udziału w tej współwłasności. Wtedy indywidualną własnością pozostaną tylko aparaty w lokalach. Wspólnota mieszkaniowa przyjmuje na swój majątek przekazaną nieodpłatnie instalację. Takie przekazanie instalacji na majątek wspólnoty powinno mieć formę pisemną.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,493,467 unikalnych wizyt