Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2006.05.05] Potrzebny przeci±g
Wiosna sprawi³a, ¿e centrum Krakowa znów zape³nia siê t³umami turystów. Mo¿na powiedzieæ, ¿e mamy szczê¶cie: Polska sta³a siê najbardziej atrakcyjnym dla turystów krajem Europy Wschodniej i dopóki tak pozostanie, mo¿emy liczyæ na turystyczn± koniunkturê. Swoj± pozycjê w ¶wiecie (Polska jest na dwunastym miejscu w rankingu najliczniej odwiedzanych pañstw) zawdziêczamy m. in. panuj±cemu przekonaniu, ¿e po wst±pieniu do Unii Europejskiej stali¶my siê pañstwem w miarê bezpiecznym, a poniewa¿ nie nale¿ymy do strefy euro, jeste¶my równocze¶nie krajem w miarê tanim. W zesz³ym roku w Polsce przynajmniej jedn± noc spêdzi³o ponad 15 milionów turystów, w tym ponad 3 miliony biznesmenów, uczestnicz±cych w rozmaitych konferencjach, targach czy szkoleniach. Jak poda³ tygodnik „Wprost” najbardziej wzros³a liczba odwiedzaj±cych Polskê Kanadyjczyków – a¿ o 63 procent, Irlandczyków – o 47 procent oraz Brytyjczyków – o 40 procent. Je¿eli do tego dodamy, ¿e wyprzedzamy nawet kraje, których najwa¿niejszym ¼ród³em dochodów jest turystyka, takie jak Chorwacja czy Turcja, to rzeczywi¶cie mamy powód do rado¶ci.
Kraków jest po Warszawie najchêtniej przez cudzoziemców odwiedzanym miastem. Walory turystyczne Warszawy s± raczej w±tpliwe, o jej przewadze przes±dza ranga stolicy, natomiast my wyprzedzili¶my pozosta³ych konkurentów, m. in. Gdañsk czy Wroc³aw. Po majowej wizycie Ojca ¦w. zainteresowanie Krakowem z pewno¶ci± jeszcze wzro¶nie. Równie¿ pamiêæ o Janie Pawle II bêdzie przyci±ga³a pielgrzymów, zarówno do Krakowa i krakowskich £agiewnik, jak i do pobliskich Wadowic. Kraków ma szansê staæ siê turystyczn± potêg±, o jakiej nie ¶ni³o siê nam jeszcze parê lat temu.
Jednak szczê¶cie, które ³atwo przysz³o, równie ³atwo mo¿na straciæ. O turystów trzeba dbaæ, a tak¿e umieæ wyprzedzaæ ich oczekiwania. Autostrada, ³±cz±ca Kraków z Niemcami, to bardzo du¿o na dzi¶, ale nie na jutro. W najbli¿szych latach wielka fala turystów z Zachodu wyruszy na Ukrainê – do Kijowa, w Karpaty, nad Morze Czarne. Dla podró¿ników autokarowych i samochodowych idealnym przystankiem po drodze by³by Kraków, pod warunkiem, ¿e autostrada pójdzie dalej, do granicy z Ukrain±. Je¿eli tak siê nie stanie, to wiêkszo¶æ turystów poleci samolotami i nie bêdziemy mieæ z tego faktu ¿adnych korzy¶ci. Czy w³adze Krakowa zabiegaj± o dalsz± budowê autostrady? Nic o tym nie s³ychaæ, podobnie zreszt± jak nic nie s³ychaæ o samych w³adzach.
Kraków ma niew±tpliwie trzy atrakcje turystyczne: tysi±ce kawiarni i pubów w centrum, przyci±gaj±cych swoj± niepowtarzaln± atmosfer±, a ponadto odwiedzane po s±siedzku Wieliczkê i O¶wiêcim. Niestety krakowskie muzea i wystawy nie nale¿± do zbyt interesuj±cych, m. in. z powodu przestarza³ych form przedstawiania swoich zbiorów. W tej dziedzinie trzeba szybko co¶ zmieniæ, tak¿e w Nowej Hucie, jednak ani nie wed³ug wzorów „izby pamiêci” z czasów PRL, ani te¿ nie pogr±¿aj±c siê w artystycznym be³kocie i prowincjonalnej pseudosztuce, które nikogo na ¶wiecie nie interesuj±. Trzeba równie¿ zrobiæ wszystko, aby Kraków nie zdoby³ sobie z³ej s³awy miasta kibiców-zabójców i awantur stadionowej ho³oty, a tak¿e nie przyci±ga³ narkotykowego biznesu, handlarzy ¿ywym towarem czy poszukiwaczy zakazanych rozrywek, w zwi±zku z niepokoj±c± mod± na „parady” i manifestacje, rzekomo promuj±ce tolerancjê.
A na pocz±tek przyda³oby siê zmieniæ co¶, co irytuje nas wszystkich, a z pewno¶ci± zdumiewa zagranicznych turystów. To bezprzyk³adna nieudolno¶æ w ³ataniu dziur na krakowskich ulicach. Recepta na skuteczne zmiany jest dziecinnie prosta: konieczny jest mocny przeci±g nad biurkami magistrackich urzêdników.
Ryszard Terlecki
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,488,934 unikalnych wizyt