Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2010.09.10] FILIP PAJESTKA
Jest przedstawicielem m³odego pokolenia. By³ aktywnym uczestnikiem Jubileuszowego Zlotu Zwi±zku Harcerstwa Polskiego Kraków 2010. Urodzi³ siê w 1987 roku, jak wiêkszo¶æ nowohucian, w Szpitalu ¯eromskiego. Tutaj mieszka³ od pocz±tku w os. Kazimierzowskim i uczêszcza³ do szkó³. Ukoñczy³ szko³ê podstawow± nr 101 w os. Jagielloñskim i Gimnazjum 41 w tym samym osiedlu. Tu rozpocz±³ swoj± dzia³alno¶æ w Zwi±zku Harcerstwa Polskiego, do którego wst±pi³ w 2000 roku. Przyrzeczenie harcerskie z³o¿y³ w 2001 i zosta³ harcerzem w 307 Dru¿ynie Harcerskiej Szczepu „Bartoszowcy”. To znany nowohucki Szczep od lat prowadzony przez pasjonata harcerstwa Zbigniewa Babiucha. Nic zatem dziwnego, ¿e bior±c udzia³ w obozach i pracy dru¿yny Filip mocno ³ykn±³ bakcyl ¿ycia harcerskiego. Po ukoñczeniu Gimnazjum 41 uczy siê w III LO im. Jana Kochanowskiego w klasie matematyczno-informatycznej. Z czasem jednak staje siê humanist± i maturê pisze z poszerzonego jêzyka polskiego. Nadal jest aktywny w harcerstwie. Najpierw zostaje przybocznym w Dru¿ynie pracuj±cej z dzieæmi „Gromada Zuchów”, a potem jej dru¿ynowym. W 2006 roku podejmuje ¿yciow± decyzjê i po zdaniu matury rozpoczyna naukê w Wy¿szym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Pierwsze dwa lata studiów to intensywna nauka i modlitwa, ale na drugim roku mi³o¶æ do harcerstwa zaszczepiona w Nowej Hucie daje znaæ o sobie. W marcu 2008 roku za zgod± prze³o¿onych i w porozumieniu z Komend± ZHP Chor±gwi Krakowskiej zak³ada Klerycki Kr±g Harcerski „G³êbia” w Seminarium. Jego g³ówny cel dzia³ania to przybli¿enie pozosta³ym klerykom idei harcerstwa, a tak¿e prowadzenie wspó³pracy ze ¶rodowiskiem harcerskim. W Polsce dzia³a obecnie 18 takich Kleryckich Krêgów przy seminariach duchownych. Jest to zreszt± powrót do korzeni harcerskich, albowiem to w Krakowie w 1916 roku pierwszy taki kr±g za³o¿y³ ksi±dz Marian Luzar, wydawca periodyku „Tempus Liberum” („Czas Wolny”), pó¼niejszy harcmistrz i kapelan ZHP w okresie miêdzywojennym. Zgin±³ pod Równem we wrze¶niu 1939 podczas bombardowania wojsk polskich, w których s³u¿bê pe³ni³ ks. Luzar. Takie krêgi istnia³y przez ca³y okres miêdzywojenny do roku 1961. Po roku 1990 nastêpuje ich renesans. Wzorem w dzia³aniu dla Filipa i wielu harcerzy jest Patron Polskich Harcerzy b³. ks. phm. Stefan W. Frelichowski wiêzieñ obozów hitlerowskich. Zmar³ w Sachsenhausen w lutym 1945 nios±c pos³ugê duszpastersk± zara¿onym na tyfus, którym sam siê zarazi³.
Pwd. Filip Pajestka podczas Jubileuszowego Zlotu ZHP Kraków 2010 dzia³a³ w Centrum Duchowym razem z 11 klerykami i 7 ksiê¿mi. Ich g³ównym zadaniem by³a praca w Centrum Duchowym, gdzie mo¿na by³o skorzystaæ z Sakramentu Pokuty i by³y odprawiane msze. Prowadzono tak¿e zajêcia z wychowania duchowego i religijnego. Okazuje siê bowiem, ¿e w ZHP harcerze mog± uzyskiwaæ sprawno¶ci zwi±zane z Betlejemskim ¦wiat³em, pielgrzymowaniem, znajomo¶ci± religii, czy sprawno¶æ Chwat-a, gdzie C oznacza cnotê, H – hart, W – wolê i T – tê¿yznê. Filip Pajestka przeprowadzi³ zajêcia z tego zakresu dla ok. 50 harcerzy. Hitem by³a propozycja zwiedzania Katedry Wawelskiej, po której harcerzy bior±cych udzia³ w zlocie oprowadzali klerycy z Centrum Duchowego. Katedrê zwiedzi³o ponad 500 harcerzy z ca³ej Polski. Wa¿nym wydarzeniem dla wszystkich harcerzy by³a msza ¶wiêta na Wawelu celebrowana przez kardyna³a Stanis³awa Dziwisza z udzia³em Prezydenta RP Bronis³awa Komorowskiego. Przed msz± oddano ho³d patronowi harcerstwa, poprzedniemu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyñskiemu, a w trakcie mszy dokonano Aktu Zaprzysiê¿enia ZHP Bo¿ej Opatrzno¶ci. Po mszy Prezydent RP wrêczy³ wysokie odznaczenia pañstwowe zas³u¿onym harcerzom, a w¶ród nich zosta³ uhonorowany Krzy¿em Komandorskim OOP nowohucianin Juliusz Langner.
Z Filipem Pajestk± spotka³em siê w minion± sobotê w parafii ¶w. Marcina w Krzeszowicach, gdzie obecnie odbywa praktykê. Z przekazanych przez niego informacji skorzysta³em tak¿e przy pisaniu tekstu o harcerskim ¶wiêcie na str. 8 tego numeru „G³osu”. (SP)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,491,408 unikalnych wizyt