Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2010.06.11] EDWARD BIELEŃ
EDWARD BIELEŃ
Urodził się 82 lata temu, w Weryni w powiecie kolbuszowskim, w II Rzeczpospolitej było to województwo lwowskie. W tej miejscowości ukończył szkołę powszechną, a potem kontynuował naukę w Kolbuszowej, także podczas okupacji hitlerowskiej. Ostatecznie gimnazjum ukończył w Kolbuszowej i tam zdał maturę w 1948 roku. W szkole był prezesem Sodalicji Mariańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej od razu rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1953 roku, uzyskując dyplom lekarski. W latach 1953–1955 pracował w Klinice Chorób Dzieci na Akademii Medycznej. W 1955 roku zdał egzamin I stopnia ze specjalizacją pediatria, a w 1961 roku uzyskał II stopień specjalizacji w tej dziedzinie, a w 1971 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych. W połowie lat pięćdziesiątych związał się z Nową Hutą, podejmując pracę w Szpitalu Żeromskiego na Oddziale Dziecięcym początkowo jako starszy asystent, pełniąc równocześnie obowiązki lekarza pediatry w przychodni dziecięcej w os, Na Skarpie. Z czasem zostaje zastępcą ordynatora II Oddziału Dziecięcego, a od 1970 kieruje jako ordynator Oddziałem Noworodków i Wcześniaków. Tam pracuje do emerytury, na którą przechodzi w 1994 roku, ale jeszcze przez kilka lat prowadzi prywatną praktykę lekarską. Bardzo wielu nowohucian i nowohucianek zawdzięcza mu życie i zdrowie, rodząc się w Szpitalu Żeromskiego. Nasz redaktor naczelny Jan Franczyk wspomina, że dr Bieleń wyleczył go w dzieciństwie z chronicznego zapalenia oskrzeli, stosując specjalną autoszczepionkę. Ileż takich wspomnień mają rodzice albo kiedyś dzieci, a dzisiaj dorośli mieszkańcy Nowej Huty?
W młodości związał się z ruchem ludowym. W 1943 roku złożył przysięgę w Batalionach Chłopskich, przyjmując pseudonim „Biały”. Przenosił broń i był łącznikiem w BCh. Po włączeniu BCh do Armii Krajowej był członkiem AK – BCh. Po wojnie zostaje działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, a później Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Był członkiem Wojewódzkiego Komitetu Wykonawczego ZSL w Krakowie, pracując w Komisji Zdrowia. Działalność kontynuuje w Polskim Stronnictwie Ludowym. Później zostaje członkiem Zarządu Grodzkiego PSL w Krakowie. Od 1989 roku jest wiceprzewodniczącym Zarządu Dzielnicowego PSL Nowa Huta, do dzisiaj. Jako członek BCh należał do ZBOWiD w latach 1985 do 1992. Od 1992 roku należy do do Światowego Związku Żołnierzy AK, a od roku 2004 działa w Ogólnopolskim Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, pełniąc funkcję wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego w Małopolsce.
Od 1954 roku dostaje mieszkanie na B1, obecnie os. Szkolne, i tam mieszka do grudnia 1956. Od stycznia 1957 do chwili obecnej mieszka w os. Uroczym. W 1952 roku jeszcze na studiach lekarskich żeni się z Danutą, którą poznał w Kolbuszowej w gimnazjum. Żona poświęciła się rodzinie, wychowując dwóch synów Janusza i Marka. Janusza znałem osobiście jako asystenta dyr. Eugeniusza Pustówki, pełniłem wówczas funkcje red. naczelnego „Głosu Nowej Huty”. Marek jest artystą malarzem po ASP.
SŁAWOMIR PIETRZYK
Fot. autor


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,482,281 unikalnych wizyt