Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
JUŻ PO RAZ DZIESIĄTY W BRANICACH
Po raz dziesiąty, 26 maja br. o godz. 11.00 spotkamy się w Branicach na Krakowskim Pikniku Archeologicznym. Impreza terenowa organizowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Oddział w Nowej Hucie swój początek miała w roku 2001-szym. Najpierw towarzyszyła jedynie nowo otwartej wystawie „Garncarstwo prahistoryczne”, ale na skutek dużego zainteresowania i jednocześnie zapotrzebowania na takie spotkania z archeologią, postanowiono ją cyklicznie powtarzać.
W celu profesjonalnego przygotowania „pradziejowych opowieści”, pracownicy Oddziału podjęli spory trud. Bo jak tu opowiadać o lepieniu prahistorycznych naczyń z gliny gdy się samemu nie spróbowało takiego rzemiosła? Czy można wmawiać, że w zwyczajnym ognisku wypalano naczynia, które potem służyły do przechowywania żywności ? Jak pokazać dzieciom żniwa pradziejowych rolników nie ścinając własnoręcznie wielu garści zboża ? Ile wysiłku kosztowało uzyskanie mąki przy pomocy kamiennych żaren ? Lekcje te zostały solidnie odrobione przez nowohuckich pracowników Muzeum Archeologicznego.
Przez te dziewięć spotkań do udziału w Pikniku zapraszaliśmy grupy rekonstrukcyjne: wojów, Celtów, legion rzymski. Na specjalnych stoiskach można było wytoczyć naczynia na kole, wybijać monety, strzelać z łuku. Osobny zestaw zabaw przygotowywano dla dzieci. Mogły one pracować jako mali archeolodzy na wykopaliskach, lepić i kleić naczynia, brały udział w wielu konkursach. Najmłodsze pokolenie, które na pierwszym pikniku miało 8 – 9 lat, w maju bieżącego roku zdaje egzamin maturalny lub już pracuje.
Dziesiąty, jubileuszowy Krakowski Piknik Archeologiczny „ W czasach łowców mamutów” pozwoli przenieść się do epoki, gdy po naszych ziemiach chodziły te owłosione, przypominające dzisiejsze słonie zwierzęta. Dla uczestników imprezy zostanie przygotowanych wiele atrakcji. W parku stanie zrekonstruowany mamut, naturalnej wielkości. Podziemia zabytkowego „lamusa” odkryją zainscenizowaną jaskinię, czyli „mieszkanie” naszych paleolitycznych przodków. Grupa rekonstrukcyjna, w strojach z epoki, przedstawi scenki z życia łowców mamutów. Widzowie będą mogli wysłuchać specjalnego wykładu o życiu i wyginięciu mamutów. Na stoiskach edukacyjnych zapoznają się ze sposobem obróbki krzemienia, krzesania ognia, spróbują malarstwa jaskiniowego. Dzieci zabawią się w archeologów na specjalnie przygotowanych do tego celu wykopaliskach. Całość imprezy uzupełnią konkursy z nagrodami oraz nastrojowa muzyka.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Oddział w Nowej Hucie zaprasza do wspólnej zabawy i odwiedzenia naszej placówki przy ul. Sasanek 2 A, 26 maja 2012 roku. Wstęp dla wszystkich osób niezależnie od wieku jest bezpłatny.
Dojazd:
  • autobusem linii 131 z pętli tramwajowej z Pleszowa;

  • samochodem (kierunek Sandomierz) – ograniczona liczba miejsc postojowych;

  • busami z Placu Centralnego w Nowej Hucie lub autobusami linii 111, 146, 161 oraz 211, 252 do przystanku „Droga do Branic” i kilkaset metrów spacerem do dworu w Branicach;

  • rowerem


Janusz Bober


Fot. Janusz Bober
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,470,864 unikalnych wizyt