Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2023.06.02] A może ...
· [2023.06.02] 4 czerwca
· Na niedzielę 4 czerw...
· [2023.06.02] Nic się...
· [2023.05.26] A może ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Łąki Nowohuckie. 20-lecie użytku ekologicznego. Jubileuszowe spotkanie z Danutą Szymońską
18 maja o godz. 18:00 w siedzibie głównej Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie (os. Górali 5) odbędzie się uroczystość poświęcona 20-leciu ustanowienia użytku ekologicznego na Łąkach Nowohuckich. To wyjątkowy, prawie sześćdziesięciohektarowy teren z bogatą fauną i florą, znajdujący się tuż obok Placu Centralnego w Nowej Hucie. Dookoła niego znajduje się też jedna z najlepszych przestrzeni rekreacyjnych w Krakowie.

Z Łąkami Nowohuckimi wiąże się historia specjalnej gościni wydarzenia – Danuty Szymońskiej, inicjatorki i wieloletniej liderki działań ochronnych, autorki i współautorki licznych programów i wydarzeń edukacyjnych dla tego terenu, a także byłej dyrektorki Ośrodka i animatorki kultury. Spotkanie będzie okazją do porozmawiania o procesie objęcia ochroną prawną Łąk, a także do wręczenia Szymońskiej odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanej przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Historia walki o zachowanie walorów Łąk i ich ochronę sięga 1997 roku, kiedy dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 80 napisały list w tej sprawie. Apel trafił do Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury Norwida do rąk – ówczesnej dyrektorki instytucji – Danuty Szymońskiej i stał się inspiracją do podjęcia działań. Zainicjował proces wieloletnich i wielokierunkowych prac badawczych oraz powstania nieformalnego partnerstwa lokalnego, w skład którego wchodzili przedstawiciele i przedstawicielki nauki, władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych. 7 maja 2003 roku wspólne działania wspomnianych środowisk doprowadziły do ustanowienia Łąk Nowohuckich użytkiem ekologicznym. Kilka lat później teren ten stał się jednym z pierwszych obszarów wchodzących w skład projektu „Natura 2000”. Do dziś pozostaje wielką chlubą nie tylko nowohucian i nowohucianek, ale i całego miasta.

Na spotkanie jubileuszowe obowiązują zaproszenia, które można odebrać w Dziale Promocji Ośrodka Kultury Norwida (liczba miejsc ograniczona).
(red)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 24,555,502 unikalnych wizyt