Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Pamiêæ o tamtej wio¶nie
W ubieg³ym tygodniu odby³y siê g³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35. rocznic± kwietniowo-majowych strajków w ówczesnej Hucie im. Lenina. We wtorek, 25 kwietnia rozpoczê³a je sesja naukowa w Instutucie Pamiêci Narodowej w Krakowie pt. „Strajk 1988 roku w Hucie im. Lenina z perspektywy 35 lat”.
Dzieñ pó¼niej, w ¶rodê 26 kwietnia, w dzieñ rozpoczêcia strajku odby³a siê sesja Rady Miasta Krakowa, w trakcie której Rada Miasta przyjê³a okoliczno¶ciow± rezolucjê, w której czytamy m.in.
„26 kwietnia 1988 roku rozpocz±³ siê w nowohuckim kombinacie strajk okupacyjny. Protest obj±³ prawie wszystkie wydzia³y i zak³ady ówczesnej Huty im. Lenina. W przekazanych dyrekcji postulatach, poza podniesieniem p³ac i ponownym przyjêciem do pracy zwolnionych w stanie wojennym za dzia³alno¶æ zwi±zkow± kolegów, w ramach tzw. postulatów solidarno¶ciowych ¿±dano tak¿e podwy¿ek p³ac dla pracowników s³u¿by zdrowia, o¶wiaty, emerytów i rencistów. Mimo prób negocjacji pomiêdzy dyrekcj± kombinatu a strajkuj±cymi robotnikami, prowadzonych za po¶rednictwem delegacji Episkopatu, w nocy z 4 na 5 maja 1988 r. strajk zosta³ brutalnie spacyfikowany przez oddzia³y ZOMO i brygady antyterrorystyczne”.
– Dzisiaj, w 35. rocznicê rozpoczêcia strajków w nowohuckim kombinacie wa¿nym jest przypomnienie roli jak± odegra³a „Solidarno¶æ" w tych prze³omowych wydarzeniach. Jest to okazja do oddania ho³du bohaterom tamtych dni, jak¿e czêsto zapomnianym i pomijanym - samych pracowników Huty, jak i ró¿nych ¶rodowisk i osób, które udzieli³y wielkiego wsparcia hutnikom. Rada Miasta Krakowa wyra¿a s³owa uznania i podziêkowania tym wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli i wspomagali strajki przyczyniaj±ce siê do odzyskania niepodleg³o¶ci – podkre¶lili radni w rezolucji.
S³owa podziêkowania za pamiêæ o tamtych dniach skierowa³ do zebranych na sesji Rady Miasta Roman W±tkowski, przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników.
Tego samego dnia w okolicy pomnika Solidarno¶ci przy Placu Centralnym im. Ronalda Reagana ods³oniêta zosta³a plenerowa wystawa po¶wiêcona wydarzeniom z wiosny 1988 roku (piszemy o tym na s±siedniej stronie).
G³ówne uroczysto¶ci zwi±zane z 35-leciem wiosennych strajów odby³y siê w pi±tek, 28 kwietnia. Tego dnia rano, pod pomnikami i tablicami zwi±znymi z lud¼mi Solidarno¶ci z³o¿ono wieñce i kwiaty. Pod pomnikiem Solidarno¶ci przy Placu Centralnym wieniec z³o¿y³ m.in. wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita. Natomiast w samo po³udnie w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy rozpoczê³a siê uroczysta Msza ¶w. celebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jêdraszewskiego, który w okoliczno¶ciowej homilii zwróci³ siê do licznie zgromadzonych cz³onków Solidarno¶ci oraz w³adz pañstwowych i samorz±dowych, mówi±c m.in. o dramacie odrzucenia mi³o¶ci Boga Ojca przez ludzi, czego szczytem by³a ¶mieræ Jezusa na krzy¿u.
Metropolita krakowski wskaza³, ¿e w nowo¿ytno¶ci Boga kontestowa³ marksizm, a tego konsekwencj± by³o odrzucenie cz³owieka i nienawi¶æ miêdzy lud¼mi ukryta pod terminem „walka klas”. Zauwa¿y³, ¿e twórcy Nowej Huty chcieli, by by³o to miasto bez Boga. – Ale Pan Bóg ci±gle okazuje pomoc swojemu wiernemu ludowi. Tê pomoc objawi³ tutaj poprzez obecno¶æ Ko¶cio³a – mówi³ arcybiskup wskazuj±c na przyk³ad kard. Karola Wojty³y – Jana Paw³a II, który w³±czy³ siê w ruch protestu w 1960 r., gdy w Nowej Hucie chciano usun±æ krzy¿ z miejsca, w którym mia³ powstaæ nowy ko¶ció³. Krzy¿ zosta³ obroniony, a w Nowej Hucie mog³y powstaæ kolejne ¶wi±tynie. – Lud upomina³ siê o Boga, by mieæ poczucie w³asnej godno¶ci. Pan Bóg im w tym b³ogos³awi³ – mówi³ abp Marek Jêdraszewski.
Przypomnia³ te¿, ¿e 12 czerwca 1987 r. Jan Pawe³ II w Gdañsku wyg³osi³ wielk± mowê o godno¶ci ludzkiej pracy i solidarno¶ci. Podkre¶li³ podmiotowo¶æ cz³owieka pracuj±cego i jego prawa. Da³ tak¿e wyk³ad na temat solidarno¶ci. Niestety nie przerwa³o to prze¶ladowañ Ko¶cio³a. W Nowej Hucie wybuch³y strajki, które trwa³y od 26 kwietnia do 18 maja 1988 r. Arcybiskup przypomnia³ o brutalnej pacyfikacji strajku po³±czonej z niszczeniem o³tarzy, gdzie ksiê¿a odprawiali Msze ¶w. dla strajkuj±cych. – Po raz kolejny negacja Boga sz³a w parze z okrutn± negacj± drugiego cz³owieka – mówi³ podkre¶laj±c, ¿e si³a protestu w imiê godno¶ci cz³owieka zaczê³a docieraæ do ówczesnych w³adz PRL, a w koñcu doprowadzi³a do porozumieñ okr±g³ego sto³u.
Po Mszy ¶w. dalsze uroczysto¶ci odby³y siê na terenie dawnego kombinatu. Przed tablic± przy Bramie G³ównej ArcelorMittal Poland przemówli d³ugoletni przewodnicz±cy Komisji Robotniczej Hutników - W³adys³aw Kielian oraz Edward E. Nowak. Pó¼niej w Sali Teatralnej w by³ym budynku administracyjnym huty przewodnicz±cy KRH Roman W±tkowski, powita³ licznie przyby³ych go¶ci, a Stanis³aw Handzlik, uczestnik i jeden z przywódców strajku z 1988 roku podzieli³ siê z zebranymi swoimi wpsomnieniami tamtych czasów. Zwieñczeniem spotkania by³a projekcja filmu o zmar³ym w ubieg³ym roku Mieczys³awie Gilu.
(f)


Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,442,883 unikalnych wizyt