Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
WIOSNA W MUZEUM
Za oknami wiosna wiêc wreszcie mo¿na korzystaæ z jej dobrodziejstw. Ciep³e, s³oneczne dni zachêcaj± do spacerów po starówce, rozgrzanymi ulicami miasta. W centrum stolicy Ma³opolski jest wiele interesuj±cych miejsc do zobaczenia. Galerie sztuki, muzea, zabytkowe ¶wi±tynie. Gród Kraka szczyci siê ró¿norodno¶ci± ofert, dla ka¿dego typu turysty. Nie ka¿dy jednak lubi wielkomiejski gwar, wiele osób w tak piêkne wiosenne dni szuka spokojniejszych miejsc, mniej ha³a¶liwych i po³o¿onych z dala od g³ównych szlaków turystycznych.
Je¶li kto¶ pragnie zboczyæ z utartych ¶cie¿ek powinien zawitaæ do nowohuckich Branic, gdzie mie¶ci siê Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Placówka, z siedzib± w zabytkowym, klasycystycznym dworze, podobnie jak i inne krakowskie instytucje kultury, tak¿e rozkwit³a na wiosnê. Przygotowa³a bowiem dla wszystkich chêtnych wiele ciekawych atrakcji.
Wiosenny powiew przyniós³ zmianê wystawy sta³ej, ju¿ w maju bêdzie dostêpna nowa ekspozycja „Archeolodzy dla Nowej Huty”. Dziêki niej bêdzie mo¿na zapoznaæ siê z pradziejami tego zak±tka Krakowa i odkryæ bogat± historiê nowohuckich ziem. Dodatkowo nadal czynna jest wystawa „Archeologiczna autostrada”, prezentuj±ca wyniki badañ archeologicznych, wyprzedzaj±cych budowê autostrady A-4 na odcinku od podkrakowskich Aleksandrowic do Stanis³awic pod Bochni±. „Gwiazd±” tej wystawy jest tajemnicza gliniana figurka z Modlnicy, bêd±ca najstarszym na ziemiach polskich wizerunkiem kobiecej postaci. Owe niezwykle rzadkie i cenne znalezisko jest doskonale zachowanym przyk³adem sztuki sprzed ponad 7,5 tys. lat!
Oddzia³ w Branicach prowadzi tak¿e warsztaty dla najm³odszych, w czasie których mog± oni uczestniczyæ m.in. w plenerowych, zaimprowizowanych wykopaliskach archeologicznych. Ponadto w czasie zajêæ uczestnicy lepi± niewielkie ozdoby z gliny, uk³adaj± mozaiki lub pisz± gêsim piórem.
W sezonie, czyli od maja do pa¼dziernika, wystawy w Oddziale MAK czynne s± przez ca³y tydzieñ – tak¿e w weekendy. Rozwi±zanie to umo¿liwia osobom pracuj±cym, które w dni powszednie nie zawsze znajduj± czas wolny, na aktywne uczestnictwo w kulturze.
Ponadto w czerwcu, po kilkuletniej przerwie, wraca do Branic kolejna ods³ona znanego i ciesz±cego siê du¿± popularno¶ci± Ma³opolskiego Pikniku Archeologicznego. To, co dzia³o siê „Przed wiekami w Nowej Hucie” bêdzie przewodnim motywem tegorocznego wydarzenia. Do Oddzia³u zawitaj± grupy rekonstruktorskie, które przybli¿± miniony ¶wiat wojny i rzemios³a, ukazuj±c ró¿ne aspekty ¿ycia codziennego naszych przodków. Informacje na ten temat sukcesywnie pojawiaæ siê bêd± na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Postaramy siê równie¿, aby wszelkie dane o niniejszej imprezie trafi³y do czytelników „G³osu”. Na jego ³amach bêdziemy wiêc publikowaæ najnowsze piknikowe wiadomo¶ci.
Wszystkich zainteresowanych, pragn±cych odkryæ wiosenne nowo¶ci w Nowohuckim Oddziale MAK, zapraszamy do naszej siedziby mieszcz±cej siê przy ul. Sasanek 2 a. Do zobaczenia w Branicach!
Anna Kolasa


Fot. Ma³gorzata Byrska-Fudali
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,488,498 unikalnych wizyt