Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.06.14] W czerw...
· [2024.06.14] Symbol ...
· Na niedzielę 16 czer...
· [2024.06.14] Śmierć ...
· [2024.06.07] W czerw...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
VIII KOMISARIAT POLICJI POWRÓCIŁ NA OS. ZGODY
Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestępczości, prowadzenie działań edukacyjnych – ten wachlarz zadań Policji został w ostatnich latach znacząco rozszerzony. Wyjątkowe okoliczności wywołane najpierw przez pandemię koronawirusa, a następnie przez wybuch wojny w Ukrainie, postawiły wszystkie jednostki administracji państwowej w stan pełnej gotowości. Dzięki wielu wysiłkom udało się zapewnić bezpieczeństwo Małopolan i udzielić szerokiej pomocy uchodźcom wojennym. Rola Policji w tym zakresie była nieoceniona. W tym trudnym czasie równolegle toczył się remont siedziby VIII Komisariatu Policji na os. Zgody w Nowej Hucie.

Od maja 2020 roku policjanci pracowali w tymczasowej siedzibie, którą był budynek „S” należący niegdyś do nowohuckiego kombinatu. W środę, 22 lutego funkcjonariusze i pracownicy VIII Komisariatu Policji w Krakowie powrócili na os. Zgody 10. W uroczystym przekazaniu zmodernizowanej siedziby uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był też komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion oraz przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

- Jestem przekonany, że zarówno mieszkańcy, jak i funkcjonariusze z pracownikami, odczują ogromną zmianę, jaka zaszła w budynku na osiedlu Zgody. Ze swej strony zapewniam o dalszej woli ścisłej współpracy z każdym, komu leży na sercu bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców. Na koniec zwrócę się do koleżanek i kolegów funkcjonariuszy i pracowników - życzę spokoju, komfortu pracy i satysfakcji ze służby i pracy w budynku spełniającym standardy nowoczesnej Policji lat dwudziestych XXI wieku. Jestem przekonany, że nowy obiekt będzie dobrze służył lokalnej społeczności - powiedział insp. Zbigniew Nowak Komendant Miejski Policji w Krakowie.

- Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestępczości, prowadzenie działań edukacyjnych – ten wachlarz zadań Policji w ostatnich latach został znacząco rozszerzony. Dzięki środkom rządowym pamiętający lata 50. XX wieku budynek zyskał nowe oblicze i dziś odnowiony trafia w ręce użytkowników. Inwestycje remontowe to jeden z wymiarów wzmacniania służb mundurowych. To inwestycje w bezpieczeństwo, które są tak ważne dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego – mówił w trakcie przekazaniu policjantom odnowionej siedziby wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Od historii do współczesności
Siedziba VIII Komisariatu Policji w Krakowie znajduje się na os. Zgody 10. Przed reformą administracyjną z 1999 r. mieściła się tutaj Komenda Rejonowa Kraków-Nowa Huta. Aktualnie w miejscu tym pracują także funkcjonariusze i pracownicy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej w Krakowie, Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Centralnego Biura Śledczego Policji.
- Stary, zniszczony budynek wymagał gruntownego remontu i przebudowy. Całość inwestycji sfinansowana została ze środków pochodzących z budżetu państwa. Koszt zadania zamknął się w kwocie 25 502 439 zł – podkreśla Łukasz Kmita.
Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 400 tys. zł – budynek poddano termomodernizacji. Natomiast 7,4 mln zł pochodziło z Centralnego Funduszu Wsparcia Policji.
- Przebudowany, poddany termomodernizacji, wyposażony w nowoczesny sprzęt budynek, spełnia najwyższe standardy i jest dostosowany do współczesnych potrzeb. To bardzo ważne, aby ci, którzy troszczą się o nasze bezpieczeństwo i czuwają nad nim 24 godziny na dobę, mieli właściwe warunki pracy. Serdecznie gratuluję ukończenia tej inwestycji – mówił wojewoda.
- W ramach prac przebudowano m.in. jedną z klatek schodowych oraz pomieszczenia byłego aresztu, wymieniono posadzki i instalacje wewnętrzne, pojawiło się też nowe wyposażenie – dodaje Krzysztof Durek, doradca wojewody małopolskiego, były policjant, który w latach 70. ubiegłego wieku pracował w Komedzie Rejonowej Kraków-Nowa Huta na os. Zgody, a w latach pierwszej „Solidarności” zakładał wolne związki zawodowe w tej formacji, za co w stanie wojennym został usunięty ze służby.

VIII Komisariat Policji w Krakowie
Na początku roku 2023 w VIII Komisariacie Policji w Krakowie było 150 etatów. 134 z nich to etaty policyjne, natomiast 16 stanowili pracownicy cywilni. Najwięcej funkcjonariuszy wspiera Wydział Prewencji (81) i Wydział Kryminalny (50). Na miejscu pracuje także komendant komisariatu Policji wraz z dwoma zastępcami oraz zespoły: do spraw administracyjno-gospodarczych, prezydialnych i obsługi kancelaryjnej oraz obsługi systemów informacyjnych.

Swoim zasięgiem VIII Komisariat Policji w Krakowie obejmuje dwie dzielnice: XIV Czyżyny oraz XVIII Nowa Huta. Jak wynika z danych Policji, w ubiegłym roku tylko na tym obszarze wszczętych zostało prawie 1,7 tys. postępowań. Rozpatrywane zdarzenia dotyczyły m.in. kradzieży, rozbojów, uszkodzenia mienia, uszczerbku na zdrowiu. Policjanci zaangażowani byli także w działania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na terenie działania Komendy Miejskiej w Krakowie tylko w minionym roku odnotowano 8180 kolizji drogowych i 774 wypadki drogowe. W wyniku tych zdarzeń 5 osób straciło życie, a 816 zostało rannych.
(f)

 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 28,103,095 unikalnych wizyt