Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2023.06.02] A może ...
· [2023.06.02] 4 czerwca
· Na niedzielę 4 czerw...
· [2023.06.02] Nic się...
· [2023.05.26] A może ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
VIII KOMISARIAT POLICJI POWRÓCIŁ NA OS. ZGODY
Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestępczości, prowadzenie działań edukacyjnych – ten wachlarz zadań Policji został w ostatnich latach znacząco rozszerzony. Wyjątkowe okoliczności wywołane najpierw przez pandemię koronawirusa, a następnie przez wybuch wojny w Ukrainie, postawiły wszystkie jednostki administracji państwowej w stan pełnej gotowości. Dzięki wielu wysiłkom udało się zapewnić bezpieczeństwo Małopolan i udzielić szerokiej pomocy uchodźcom wojennym. Rola Policji w tym zakresie była nieoceniona. W tym trudnym czasie równolegle toczył się remont siedziby VIII Komisariatu Policji na os. Zgody w Nowej Hucie.

Od maja 2020 roku policjanci pracowali w tymczasowej siedzibie, którą był budynek „S” należący niegdyś do nowohuckiego kombinatu. W środę, 22 lutego funkcjonariusze i pracownicy VIII Komisariatu Policji w Krakowie powrócili na os. Zgody 10. W uroczystym przekazaniu zmodernizowanej siedziby uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był też komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion oraz przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

- Jestem przekonany, że zarówno mieszkańcy, jak i funkcjonariusze z pracownikami, odczują ogromną zmianę, jaka zaszła w budynku na osiedlu Zgody. Ze swej strony zapewniam o dalszej woli ścisłej współpracy z każdym, komu leży na sercu bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców. Na koniec zwrócę się do koleżanek i kolegów funkcjonariuszy i pracowników - życzę spokoju, komfortu pracy i satysfakcji ze służby i pracy w budynku spełniającym standardy nowoczesnej Policji lat dwudziestych XXI wieku. Jestem przekonany, że nowy obiekt będzie dobrze służył lokalnej społeczności - powiedział insp. Zbigniew Nowak Komendant Miejski Policji w Krakowie.

- Codzienna pomoc obywatelom, zapobieganie przestępczości, prowadzenie działań edukacyjnych – ten wachlarz zadań Policji w ostatnich latach został znacząco rozszerzony. Dzięki środkom rządowym pamiętający lata 50. XX wieku budynek zyskał nowe oblicze i dziś odnowiony trafia w ręce użytkowników. Inwestycje remontowe to jeden z wymiarów wzmacniania służb mundurowych. To inwestycje w bezpieczeństwo, które są tak ważne dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego – mówił w trakcie przekazaniu policjantom odnowionej siedziby wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Od historii do współczesności
Siedziba VIII Komisariatu Policji w Krakowie znajduje się na os. Zgody 10. Przed reformą administracyjną z 1999 r. mieściła się tutaj Komenda Rejonowa Kraków-Nowa Huta. Aktualnie w miejscu tym pracują także funkcjonariusze i pracownicy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej w Krakowie, Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Centralnego Biura Śledczego Policji.
- Stary, zniszczony budynek wymagał gruntownego remontu i przebudowy. Całość inwestycji sfinansowana została ze środków pochodzących z budżetu państwa. Koszt zadania zamknął się w kwocie 25 502 439 zł – podkreśla Łukasz Kmita.
Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 400 tys. zł – budynek poddano termomodernizacji. Natomiast 7,4 mln zł pochodziło z Centralnego Funduszu Wsparcia Policji.
- Przebudowany, poddany termomodernizacji, wyposażony w nowoczesny sprzęt budynek, spełnia najwyższe standardy i jest dostosowany do współczesnych potrzeb. To bardzo ważne, aby ci, którzy troszczą się o nasze bezpieczeństwo i czuwają nad nim 24 godziny na dobę, mieli właściwe warunki pracy. Serdecznie gratuluję ukończenia tej inwestycji – mówił wojewoda.
- W ramach prac przebudowano m.in. jedną z klatek schodowych oraz pomieszczenia byłego aresztu, wymieniono posadzki i instalacje wewnętrzne, pojawiło się też nowe wyposażenie – dodaje Krzysztof Durek, doradca wojewody małopolskiego, były policjant, który w latach 70. ubiegłego wieku pracował w Komedzie Rejonowej Kraków-Nowa Huta na os. Zgody, a w latach pierwszej „Solidarności” zakładał wolne związki zawodowe w tej formacji, za co w stanie wojennym został usunięty ze służby.

VIII Komisariat Policji w Krakowie
Na początku roku 2023 w VIII Komisariacie Policji w Krakowie było 150 etatów. 134 z nich to etaty policyjne, natomiast 16 stanowili pracownicy cywilni. Najwięcej funkcjonariuszy wspiera Wydział Prewencji (81) i Wydział Kryminalny (50). Na miejscu pracuje także komendant komisariatu Policji wraz z dwoma zastępcami oraz zespoły: do spraw administracyjno-gospodarczych, prezydialnych i obsługi kancelaryjnej oraz obsługi systemów informacyjnych.

Swoim zasięgiem VIII Komisariat Policji w Krakowie obejmuje dwie dzielnice: XIV Czyżyny oraz XVIII Nowa Huta. Jak wynika z danych Policji, w ubiegłym roku tylko na tym obszarze wszczętych zostało prawie 1,7 tys. postępowań. Rozpatrywane zdarzenia dotyczyły m.in. kradzieży, rozbojów, uszkodzenia mienia, uszczerbku na zdrowiu. Policjanci zaangażowani byli także w działania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na terenie działania Komendy Miejskiej w Krakowie tylko w minionym roku odnotowano 8180 kolizji drogowych i 774 wypadki drogowe. W wyniku tych zdarzeń 5 osób straciło życie, a 816 zostało rannych.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 24,555,505 unikalnych wizyt