Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2022.01.14] Warto o...
· [2022.01.14] No to, ...
· [2022.01.14] Konserw...
· [2022.01.14] Sprawie...
· Na niedzielę 16 styc...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Kosić, nie kosić?
Jeśli już trawy wykoszone – to raczej na terenie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowych. W kwestii koszenia trawników w mieście zdania są podzielone. Zbyt wysoka trawa widziana jest niechętnie, ale czy wykoszone rżysko przy słonecznej pogodzie to jest to, o co nam chodzi?
W związku z ocieplaniem się klimatu ekolodzy podkreślają, ze trawiasty dywan zapobiega wysuszaniu się gleby, utrzymuje wilgotność. Alergicy – chcieliby częstszego koszenia, a właściciele czworonogów narzekają na kleszcze. Obowiązek koszenia traw, podobnie jak dbanie o drzewa i krzewy na terenach gminnych ciąży na posiadaczu, administratorze lub zarządcy nieruchomości. Większość terenów zielonych w mieście, parki, zieleńce, zieleń wewnątrz osiedli utrzymuje Zarząd Zieleni Miejskiej i Zarząd Dróg Miasta Krakowa - zieleń przyuliczna, lecz zaangażowane mogą być również inne jednostki miejskie, takie jak: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie na terenach osiedlowych (dotyczy zabudowanych działek ewidencyjnych), bądź Zarząd Cmentarzy Komunalnych - na terenach cmentarzy komunalnych.
O ile na własnej działce nadal można prowadzić indywidualna politykę walki z wysoką trawą, to na terenach należących do miasta, w tym roku koszenie przebiegać będzie inaczej.
Zarząd Zieleni Miejskiej wprowadził nowe zasady koszenia na terenach parków, zieleńców, skwerów, pasów drogowych oraz innych terenów będących w utrzymaniu Zarządu Zieleni Miejskiej. Terminy cięcia trawy będą ściśle uzależnione od warunków pogodowych. Dodatkowo - trawa ma być koszona wyżej, tak, aby nie doprowadzać do przesuszania się trawników i powstawania rżyska. Zmniejszona będzie też częstotliwość wykonywania zabiegów. Raz na cztery tygodnie mają być koszone pobocza dróg, chodników, ścieżek rowerowych - tu zachowana musi być widoczność, a trawa nie może wykładać się na jezdnie, chodniki i ścieżki. Podobnie – torowiska i ronda oraz miejsca pełniące funkcje rekreacyjne: place, zabaw, boiska, siłownie, polany rekreacyjne w parkach, na których można położyć kocyk, ćwiczyć, grać w badmintona, nowo założone trawniki oraz miejsca z roślinnością ozdobną - aby dostęp do nich był swobodny i nieutrudniony: Na terenach osiedlowych na częstsze, (co 4 tygodnie) mogą liczyć trawniki od strony wejść do klatki i pas trawy wokół elewacji budynku. Trzy razy w sezonie wykaszana będzie trawa w miejscach zadrzewionych oraz i dwumetrowej szerokości pas wokół, pasy rozdzielające jezdnie, skarpy, szerokie polany wzdłuż chodników poza pasem bezpieczeństwa, mniej uczęszczane parki i tereny osiedlowe.
W Krakowie w ostatnich latach zasiano wiele „łąk kwietnych”. One koszone teraz nie będą – dopiero jesienią - po wysianiu się nasion. (l)


To już nie łąka kwietna, ale niemal ogródek warzywny – odnowiony skwer w osiedlu Centrum D, z „dzikiem czosnkiem?”
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 19,686,770 unikalnych wizyt