Strona g³ówna · Biuro og³oszeñ · Kontakty · Forum dyskusyjne · Konkursy · Felietony · Dzielnice · NH - Miejsce dobre do ¿ycia25.04.2018 05:15
Nawigacja
Strona g³ówna
Nowohuckie Linki
Fotohistorie
Szukaj
Dzielnice
NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
U¿ytkowników Online
Go¶ci Online: 5
Brak U¿ytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 946
Nieaktywowany U¿ytkownik: 524
Najnowszy U¿ytkownik: Kamilcianh93
Ostatnie Artyku³y
[2018.04.19] Budz± n...
[2018.04.19] Huta st...
[2018.04.19] Polska ...
Na 22 kwietnia 2018 r.
[2018.04.19] Humor
W±tki na Forum
Najnowsze Tematy
Na sprzeda¿ dzia³ka ...
CSGO4SKIN guide:Begu...
CSGO4SKIN provide a ...
Akcja poboru krwi
Stronger and larger ...
Najciekawsze Tematy
Akcja poboru krwi [20]
Trasa S7 [17]
Dart - zapraszamy [9]
w nowej hucie nie... [8]
Dzia³ki przy Bul... [7]
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
W czasach rozmaitych kampanii reklamowych i akcji promocyjnych jakich dzi¶ pe³no, warto przypomnieæ sobie, ¿e i nasi przodkowie mieli w tej dziedzinie pewne osi±gniêcia. Na zamieszczonym dzi¶ zdjêciu widzimy prawdopodobnie tak± w³a¶nie akcjê zwi±zan± z promocj± piwa sprowadzanego z Karwiny na ¦l±sku Cieszyñskim, która mia³a miejsce w czasie do¿ynek w Mogile w latach 30. ubieg³ego wieku. Fotografia zosta³a wykonana przez nieznanego fotografa przed m³ynem El¿biety Klêkowej, która wraz z mê¿em Józefem i dzieæmi sprowadzi³a siê tu w 1929 roku z Kobiernic k. Bielska Bia³ej, do czego przyczyni³ siê jej krewny, ks. dziekan Jan Korzonkiewicz z Seminarium Duchownego w Krakowie i brat Franciszka - proboszcza z Pleszowa. M³yn z ok. 1795 r. dzier¿awiony od klasztoru oo. Cystersów, stoj±cy niegdy¶ przy trakcie sandomierskim, zosta³ wyburzony w 1971 r. By³ po³±czony z budynkiem, gdzie na pierwszym piêtrze znajdowa³o siê mieszkanie, a na parterze pomieszczenia gospodarcze, wytwórnia oran¿ady i rozlewnia piwa. Nieopodal sta³a lodownia w której przechowywano od marca do sierpnia lód pochodz±cy z Wis³y. Obecnie teren ten jest zajêty przez torowisko tramwajowe i jezdniê ul. T. Ptaszyckiego.
Na zdjêciu za sto³em od prawej stoj± panie: Apolonia Klêczanka, Anna Kubicowa z Korzonkiewiczów, jej córka El¿bieta Klêkowa i Ziuta Klêczanka, nazwiska panów nie s± znane. Fotografia ta wraz z wieloma innymi cennymi zdjêciami z rodzinnego archiwum pani Józefy ¯ak dotar³a do nas dziêki jej prawnukowi, panu Tomaszowi M. Turajowi, któremu gor±co za to dziêkujemy, jak równie¿ za jego bardzo ciekawe informacje o swych przodkach i cierpliwo¶æ, bowiem skanowanie i reprodukowanie materia³ów w tym wypadku trwa³o ponad 3 godziny.
(f)



Nadal apelujemy do wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, o kontakt z Adamem Gryczyñskim. Kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
Komentarze
Jan Stefanski dnia 07/05/2006 23:22:10
Pamiêtam m³yn pani Klêkowej ..i mê¿czyna pierwszy z lewej bardzo przypomina mi ¶p. Jana Pocz±tka z Branic .To zdjêcie pochodzi pewnie z lat 40-tych XXw.? Pan Jan by³ m³ynarzem w m³ynie pani Klêkowej . a prywatnie by³ koleg± mojego dziadka . Dlatego te¿ wielokrotnie mog³em byæ w samym m³ynie a niekiedy w wolnych chwilach pan Jan oprowadza³ mnie i moich szkolnych kolegów po samym m³ynie - zawsze przy okazji obsypywa³ nas m±k± .. W latach 60-tych minionego wieku oprócz czynnego m³yna - (m³ynowka i ko³o m³yñskie tak¿e by³o) mieli¶my na drodze do i ze szko³y jeszcze dwie ku¿nie . Droga ze szko³y mia³a nieco ponad 1km ale wracali¶my bardzo d³ugo .. by³o tyle atrakcji ..
By³ te¿ sklep '¿elazny " - bo tak± mia³ nazwê sklep przemys³owy w budynku starej karczmy . Mo¿na by³o tam kupiæ zeszyty , atrament , stalówki - ale tak¿e by³y podkowy , lampy naftowe itp...A dalej za m³ynem i karczm± zaczyna³y siê wspania³e tereny do zabawy - po prostu w±wozy a u podnó¿a Kopca Wandy by³y jeszcze szañce fortu "Wanda ". Ca³y ten krajobraz znikn±³ na zawsze na prze³omie lat 60-70 tych ..wieku . Kopiec Wandy cudem ocala³ - bo te¿ chciano go przesun±æ , przesypaæ w inne miejsce ..W±wozy , fort ,stary m³yn i stojaca obok niego karczma znikne³y .. brak wyobra¿ni ówczesnych w³adz , pozbawi³ istniej±c± ju¿ Now± Hutê wielu cennych pami±tek z przesz³o¶ci ..
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)




Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa U¿ytkownika

Has³o



Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem?
Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.

Zapomniane has³o?
Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklama


Copyright by G³os - Tygodnik Nowohucki © 2005-2014