Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
FOTOHISTORIE
FOTOHISTORIEWspólnie z Adamem Gryczyñski, kierownikiem Foto-Galerii NCK, kontynuujemy publikacjê historycznych zdjêæ z terenów, na których zbudowano Now± Hutê i kombinat metalurgiczny.
W czasach rozmaitych kampanii reklamowych i akcji promocyjnych jakich dzi¶ pe³no, warto przypomnieæ sobie, ¿e i nasi przodkowie mieli w tej dziedzinie pewne osi±gniêcia. Na zamieszczonym dzi¶ zdjêciu widzimy prawdopodobnie tak± w³a¶nie akcjê zwi±zan± z promocj± piwa sprowadzanego z Karwiny na ¦l±sku Cieszyñskim, która mia³a miejsce w czasie do¿ynek w Mogile w latach 30. ubieg³ego wieku. Fotografia zosta³a wykonana przez nieznanego fotografa przed m³ynem El¿biety Klêkowej, która wraz z mê¿em Józefem i dzieæmi sprowadzi³a siê tu w 1929 roku z Kobiernic k. Bielska Bia³ej, do czego przyczyni³ siê jej krewny, ks. dziekan Jan Korzonkiewicz z Seminarium Duchownego w Krakowie i brat Franciszka - proboszcza z Pleszowa. M³yn z ok. 1795 r. dzier¿awiony od klasztoru oo. Cystersów, stoj±cy niegdy¶ przy trakcie sandomierskim, zosta³ wyburzony w 1971 r. By³ po³±czony z budynkiem, gdzie na pierwszym piêtrze znajdowa³o siê mieszkanie, a na parterze pomieszczenia gospodarcze, wytwórnia oran¿ady i rozlewnia piwa. Nieopodal sta³a lodownia w której przechowywano od marca do sierpnia lód pochodz±cy z Wis³y. Obecnie teren ten jest zajêty przez torowisko tramwajowe i jezdniê ul. T. Ptaszyckiego.
Na zdjêciu za sto³em od prawej stoj± panie: Apolonia Klêczanka, Anna Kubicowa z Korzonkiewiczów, jej córka El¿bieta Klêkowa i Ziuta Klêczanka, nazwiska panów nie s± znane. Fotografia ta wraz z wieloma innymi cennymi zdjêciami z rodzinnego archiwum pani Józefy ¯ak dotar³a do nas dziêki jej prawnukowi, panu Tomaszowi M. Turajowi, któremu gor±co za to dziêkujemy, jak równie¿ za jego bardzo ciekawe informacje o swych przodkach i cierpliwo¶æ, bowiem skanowanie i reprodukowanie materia³ów w tym wypadku trwa³o ponad 3 godziny.
(f)



Nadal apelujemy do wszystkich, którzy dysponuj± zdjêciami sprzed lokacji Nowej Huty w 1949 roku, a dotycz±cymi terenów, na których j± zbudowano, o kontakt z Adamem Gryczyñskim. Kontakt: e-mail: gryczynski@poczta.onet.pl lub telefoniczny: 012-644-07-71.
Komentarze
#1 | Jan Stefanski dnia 07/05/2006 22:22:10
Pamiêtam m³yn pani Klêkowej ..i mê¿czyna pierwszy z lewej bardzo przypomina mi ¶p. Jana Pocz±tka z Branic .To zdjêcie pochodzi pewnie z lat 40-tych XXw.? Pan Jan by³ m³ynarzem w m³ynie pani Klêkowej . a prywatnie by³ koleg± mojego dziadka . Dlatego te¿ wielokrotnie mog³em byæ w samym m³ynie a niekiedy w wolnych chwilach pan Jan oprowadza³ mnie i moich szkolnych kolegów po samym m³ynie - zawsze przy okazji obsypywa³ nas m±k± .. W latach 60-tych minionego wieku oprócz czynnego m³yna - (m³ynowka i ko³o m³yñskie tak¿e by³o) mieli¶my na drodze do i ze szko³y jeszcze dwie ku¿nie . Droga ze szko³y mia³a nieco ponad 1km ale wracali¶my bardzo d³ugo .. by³o tyle atrakcji ..
By³ te¿ sklep '¿elazny " - bo tak± mia³ nazwê sklep przemys³owy w budynku starej karczmy . Mo¿na by³o tam kupiæ zeszyty , atrament , stalówki - ale tak¿e by³y podkowy , lampy naftowe itp...A dalej za m³ynem i karczm± zaczyna³y siê wspania³e tereny do zabawy - po prostu w±wozy a u podnó¿a Kopca Wandy by³y jeszcze szañce fortu "Wanda ". Ca³y ten krajobraz znikn±³ na zawsze na prze³omie lat 60-70 tych ..wieku . Kopiec Wandy cudem ocala³ - bo te¿ chciano go przesun±æ , przesypaæ w inne miejsce ..W±wozy , fort ,stary m³yn i stojaca obok niego karczma znikne³y .. brak wyobra¿ni ówczesnych w³adz , pozbawi³ istniej±c± ju¿ Now± Hutê wielu cennych pami±tek z przesz³o¶ci ..
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,218,981 unikalnych wizyt