Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2009.04.23] Nowohucka konferencja
Nie lubiê polemizowaæ z redakcyjnymi kolegami, ale muszê to robiæ, gdy ich tekst po¶rednio dotyczy mojej osoby, a równocze¶nie zawiera informacje nieprawdziwe. Otó¿ 3 kwietnia red. S³awomir Pietrzyk w swoim felietonie odniós³ siê do planowanej na czerwiec konferencji naukowej po¶wiêconej Nowej Hucie. Tak siê sk³ada, ¿e z ramienia Rady Miasta Krakowa jestem odpowiedzialny za jej organizacjê, wiêc – niejako z pierwszej rêki - wiem, jakie referaty zosta³y zaplanowane. Rozumiem drobne z³o¶liwo¶ci w stylu: „wiem, jakie to bêdzie krytyczne i napuszone naukowe zadêcie”, a „panowie naukowcy z poczuciem dobrze spe³nionego obowi±zku wezm± swoje honoraria”... Czy bêdziemy ¶wiadkami „napuszonego naukowego zadêcia”? – tego nie wiem. Natomiast drugie przytoczone zdanie po prostu mija siê z prawd± - „panowie naukowcy” nie tylko nie wezm± ¿adnych honorariów, ale wiêkszo¶æ z nich jeszcze zap³aci za aktywny udzia³ w konferencji (op³ata konferencyjna dla referentów wynosi 250 z³). Aby uzasadniæ tezê o „krytycznym” podej¶ciu do historii Nowej Huty, Autor w swoim felietonie przytoczy³ tytu³y trzech obszarów tematycznych (krytycznych wobec czasów komunizmu), ale nie zauwa¿y³ innych, takich jak: „Historia Nowej Huty w dokumentach”, „Literackie i wizualne portrety miasta”, „Mitologia, legendy i folklor miejski Nowej Huty” czy „Nowohuckie transformacje”.
Zgadzam siê z red. Pietrzykiem, ¿e w Nowej Hucie „mimo prób ideologizacji wyro¶li wspaniali ludzie, którzy w kilkadziesi±t lat po jej powstaniu stworzyli drugi w Polsce po Wybrze¿u o¶rodek wolnych zwi±zków zawodowych, dziêki którym odrodzi³a siê demokratyczna Polska”. Ale nawet w tym zdaniu mój redakcyjny kolega stwierdza, ¿e próby ideologizacji jednak by³y. Ale je¶li by³y, to dlaczego dziwi go, i¿ jeden z obszarów tematycznych zatytu³owany zosta³: „Ideologia pierwszego polskiego miasta socjalizmu”? A mo¿e jest to temat tabu, którego poruszaæ nie wolno?
Nowa Huta, jak na razie, doczeka³a siê na swój temat dwóch legend: czarnej (tutaj by³o piek³o) i z³otej (tutaj by³ raj). Obie grzesz± wyj±tkow± jednostronno¶ci± i nie oddaj± skomplikowanej prawdy o naszym mie¶cie.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,678,778 unikalnych wizyt