Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2009.03.05] MARCOWE JELCE
Jelec, to krewny klenia. Co prawda, mniejszy od tego ostatniego (choæ sam dorasta do¶æ powszechnie do 30 centymetrów, ale najczê¶ciej po³awiane s± osobniki dwudziestocentymetrowe). Jelec ma za to jedn±, cenn± zaletê – przy swoich niewielkich gabarytach jest niezwykle waleczny. Ma równie¿ inn± zaletê - tym razem dzielon± z kleniem – mo¿na go ³owiæ przez ca³y rok.
Ja czêsto w³a¶nie od ³owienia jelcy rozpoczynam nowym sezon. Gdy trafi siê wolny i w miarê ciep³y marcowy dzieñ, jadê szukaæ tej ryby. Zanim rusz± siê p³ocie czy leszcze, jelce ¿eruj± w najlepsze. Trzeba tylko trochê znaæ przyzwyczajenia tej ryby, by trafiæ na jelcowisko. Otó¿ ryba ta preferuje do¶æ wartki nurt i piaszczyste dno. Na dobre jelcowe ³owiska trafia³em na przyk³ad przy uj¶ciu ma³ych strumyków i rzeczek do Dunajca czy Wis³y. W miejsca tych zawsze dno by³o pe³ne piachu niesionego nurtem niewielkiego strumyka.
Jelce nie s± wybrednie je¶li chodzi o przynêty. W naturze od¿ywiaj± siê doros³ymi owadami i ich larwami, szcz±tkami ro¶lin, a w czasie wiosennych rozlewisk nie gardz± te¿ d¿d¿ownicami. Chêtnie posilaj± siê równie¿ ikr± innych ryb. Ale jelec jest ryb± kapry¶n±. Jednego dnia bierze tylko na bia³e robaki, a innego – smakuj± mu tylko robaki czerwone. £owiæ go trzeba na niewielkie druciaki (nr 10-12) oraz na cienki przypon (0,12). Kiedy¶ w polowaniu na jelce sprawdzi³y mi siê ma³e czerwone robaki. Przed wyruszeniem nad wodê, do pude³ka z robakami wsypa³em ³y¿eczkê kawy rozpuszczalnej. Zawarta w kawie kofeina dzia³a tak, jak na ka¿de stworzenie – pobudzaj±co. Takie „naspeedowane” robaczki krêci³y siê pó¼niej w wodzie przez kilkana¶cie minut, znakomicie wabi±c przebywaj±ce w pobli¿u jelce. Podczas ³owienia tej ryby znakomicie mo¿na przetrenowaæ zacinanie. £owi±c jelce reagowaæ trzeba na ka¿dy ruch sp³awika czy szczytówki. Ryby te bior± zdecydowanie i ³apczywie. Ale ich brania bardzo ³atwo przegapiæ.
Jelce przez wielu wêdkuj±cych traktowane s± jak rybi chwast, na dodatek wyjadaj±cy ikrê innych gatunków. Jeszcze nie tak dawno ryba ta nie mia³a wymiaru ochronnego, nie obowi±zywa³ w stosunku do niej równie¿ okres ochronny. I choæ okres ochronny nadal nie obowi±zuje, to wprowadzony zosta³ wymiar ochronny jelca – do 15 centymetrów.
A co zrobiæ ze z³owionymi jelcami? W niektórych ksi±¿kach po¶wiêconych wêdkarstwu kulinarna warto¶æ tej ryby oceniania jest bardzo nisko – „miêso bia³e, suche i bardzo o¶ciste” – mo¿na przeczytaæ. Ale w rzeczywisto¶ci, jelce usma¿one na gor±cym t³uszczu, s± po prostu przepyszne.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,689,034 unikalnych wizyt