Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.17] Nad Bob...
· [2024.05.17] Zdrada ...
· Na niedzielê 19 maja...
· [2024.05.17] Tusk i ...
· [2024.05.10] W maju ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.12.11] Mord za³o¿ycielski
W poniedzia³ek, 8 grudnia Telewizja Polska wyemitowa³a spektakl przygotowany w ramach Sceny Faktu, zatytu³owany „Mord za³o¿ycielski”. Dotychczas w ramach tej telewizyjnej sceny przypominano najczê¶ciej ofiary komunistycznych represji. Tym razem przypomniano przemilczany w latach PRL epizod, który mia³ miejsce w czasie II wojny ¶wiatowej, u pocz±tków funkcjonowania PPR na ziemiach polskich – mord jej pierwszego przywódcy, Marcelego Nowotki.
Gdy w styczniu 1942 roku w Warszawie utworzona zosta³a Polska Partia Robotnicza, na jej czele stan±³ w³a¶nie Marceli Nowotko, ps. Stary, który 27 grudnia 1941 roku zosta³ przerzucony ze Zwi±zku Sowieckiego wraz z grup± polskich komunistów na terytorium okupowanej Polski samolotem. Dowódc± zbrojnego ramienia PPR, czyli Gwardii Ludowej zosta³ Boles³aw Mo³ojec, ps. D³ugi, który mia³ do¶wiadczenie wojskowe (wcze¶niej, w randze majora dowodzi³ Brygad± Miêdzynarodow± im. Jaros³awa D±browskiego podczas wojny domowej w Hiszpanii). Rozbudowa struktur partyjnych sz³a opornie. W okupowanej Polsce PPR kojarzona by³a z obcym ideowo Polakom komunizmem. Zreszt± ju¿ w 1942 roku specjalna komórka tej partii zajmowa³a siê równie¿ inwigilacj± polskiego podziemia i ¿o³nierzy Armii Krajowej, o których informacje przekazywa³a nastêpnie gestapo (s± na to dowody archiwalne). Tymczasem w samej PPR trwa³a brutalna walka o w³adzê. W listopadzie 1942 roku Nowotko zosta³ zastrzelony na ulicy przez nieznanego zamachowca. Po zamachu Boles³aw Mo³ojec próbowa³ usun±æ z kierownictwa partii swoich przeciwników, m. in. Franciszka Jó¼wiaka i Ma³gorzatê Fornalsk±. Wkrótce zlecenie zabójstwa przypisano Mo³ojcowi, a pope³nienie zbrodni jego bratu Zygmuntowi. Mo³ojców rozstrzelano, a sprawa nigdy nie zosta³a do koñca wyja¶niona. W efekcie Mo³ojcowie zniknêli z kart historii, a Nowotko sta³ siê po ¶mierci komunistycznym bohaterem.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,787,853 unikalnych wizyt