Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielê 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co p³os...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.09.19] Nadzieja dla Europy
Czy¿by pojawi³a siê nadzieja dla Europy? Tak jeden z francuskich dzienników zatytu³owa³ relacjê z zakoñczonej w niedzielê pielgrzymki Ojca ¦w. Benedykta XVI do Pary¿a i Lourdes. Po podró¿ach do Stanów Zjednoczonych i Australii to kolejna duszpasterska wizyta papie¿a, tym razem w kraju, który od kilkunastu lat uchodzi za najbardziej zlaicyzowany obszar katolickiej Europy.
We Francji rozdzia³ Ko¶cio³a od pañstwa przybiera³ ju¿ niemal karykaturaln± postaæ. Atei¶ci i przeciwnicy Ko¶cio³a zdobyli tak powa¿ne wp³ywy w tamtejszym ¿yciu publicznym, ¿e praktykuj±cy katolicy czuli siê dyskryminowan± i spychan± na spo³eczny margines mniejszo¶ci±. Ostoj± Ko¶cio³a sta³y siê niewielkie i elitarne wspólnoty, chocia¿ wci±¿ liczne, to jednak zamkniête na nieprzychylny im ¶wiat zewnêtrzny. Walkê w obronie praw ludzi wierz±cych podjêli i prowadzili z coraz wiêksz± energi± muzu³manie, natomiast Ko¶ció³ katolicki bardzo ostro¿nie wystêpowa³ w kwestiach wykraczaj±cych poza wymiar ¶ci¶le religijny.
Ta sytuacja zaczê³a zmieniaæ siê w ci±gu ostatnich paru lat, a obecna pielgrzymka Benedykta XVI potwierdzi³a te tendencje. Po pierwsze w³adze polityczne zachowywa³y siê zupe³nie inaczej ni¿ w czasach wizyt Jana Paw³a II, a prezydent Sarkozy, deklaruj±cy siê jako katolik, ku oburzeniu lewicowych mediów, zwraca³ siê do papie¿a: Ojcze ¦wiêty. Po drugie pielgrzymka przez kilka dni nie schodzi³a z pierwszych stron najwa¿niejszych dzienników, a w¶ród tytu³ów zwraca³y uwagê i takie: „Wizyta wywo³a³a nieoczekiwany entuzjazm” („Le Parisien”), czy „papie¿ porwa³ Francjê” („Le Figaro”). Po trzecie na spotkania z papie¿em przychodzi³y t³umy Francuzów (nawet do pó³ miliona), a w nocnym czuwaniu przed Msz± ¦w. na Placu Inwalidów w Pary¿u uczestniczy³o ponad 40 tysiêcy m³odych ludzi. Wprawdzie przyby³o te¿ sporo wiernych z innych pañstw Europy, w tym W³osi, Brytyjczycy, Belgowie, Polacy, ale to jednak Francuzi tworzyli te gigantyczne t³umy.
Francuska prasa za wa¿ne uzna³a spotkanie Benedykta XVI z biskupami Francji i jego wyst±pienie nawo³uj±ce do wierno¶ci i jedno¶ci, ale centralnym punktem pielgrzymki sta³o siê Lourdes, gdzie obchodzona jest 150 rocznica Objawieñ. Papie¿ przekonywa³, ¿e „na ¶wiecie jest mi³o¶æ silniejsza od ¶mierci, silniejsza od naszych s³abo¶ci i grzechów”. Tam równie¿ towarzyszyli mu wierni z ca³ej Europy, w tym ponad 30 tysiêcy Hiszpanów, przyby³ych wbrew niechêtnym komentarzom hiszpañskich mediów. Warto przy tym pamiêtaæ, ¿e nastêpne Dni M³odzie¿y, tradycyjnie z udzia³em Ojca ¦wiêtego odbêd± siê w 2011 roku w Madrycie.
Sygna³y o¿ywienia wiary docieraj± ostatnio zarówno z Niemiec, jak i z Francji. Za kraje pogr±¿one w najpowa¿niejszym kryzysie uwa¿a siê obecnie W³ochy i Hiszpaniê, a tak¿e, niestety, Polskê. Jednak nowy powiew nadziei coraz wyra¼niej unosi siê nad Europ±, jeszcze do niedawna tak stanowczo wypieraj±c± siê swoich chrze¶cijañskich korzeni.
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,754,821 unikalnych wizyt