Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.17] Nad Bob...
· [2024.05.17] Zdrada ...
· Na niedzielê 19 maja...
· [2024.05.17] Tusk i ...
· [2024.05.10] W maju ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2008.09.04] Miecz i tarcza komunizmu
W sobotê, 30 sierpnia br,, jury pod przewodnictwem prof. Piotra Franaszka, do niedawna dyrektora Instytutu Historii UJ, wybra³o ksi±zki historyczne roku. Wrêczenie tytu³ów odby³o siê w Belwederze, z udzia³em prezydenta RP Lecha Kaczyñskiego..
Z najlepsz± historyczn± ksi±¿kê naukow± uznano „Atlas polskiego podziemia niepodleg³o¶ciowego w latach 1944-1956” pod redakcj± Rafa³a Wnuka. Natomiast za najlepsz± ksi±¿kê popularnonaukow± po¶wiêcon± historii Polski XX wieku uznana zosta³a praca nosz±ca tytu³ „Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeñstwa w Polsce1944-1990” autorstwa naszego sta³ego felietonisty, prof. Ryszarda Terleckiego.
Ryszard Terlecki, jako pierwszy, w swojej ksi±¿ce opisa³ historiê polskiej bezpieki, od czasu jej powstania w 1944 roku u boku sowieckiego NKWD, a¿ po jej likwidacjê w suwerennej Rzeczypospolitej. Korzystaj±c z ujawnionych i bogatych akt UB i SB, przybli¿y³ czytelnikom jeden z najmniej znanych epizodów naszej narodowej historii. To wa¿na ksi±¿ka nie tylko dla mi³o¶ników historii najnowszej, ale dla wszystkich, którzy chc± lepiej zrozumieæ wspó³czesn± Polskê, zamieszanie wokó³ teczek, lustracji i prób odkrycia mrocznych tajemnic polskiego komunizmu. Ksi±¿kê czyta siê jak mroczny thriller – tyle tylko, ¿e praca Ryszarda Terleckiego nie opowiada o fikcji, lecz o wydarzeniach, które rzeczywi¶cie mia³y miejsce. We wstêpie do swojej ksi±¿ki autor napisa³: „W pamiêci Polaków dzia³alno¶æ bezpieki nale¿y do najbardziej ponurych epizodów narodowej historii, ale nam nie wolno o nich zapominaæ, tym bardziej gdyby mia³o siê okazaæ, ¿e pamiêæ pozostanie jedynym sposobem wymierzania sprawiedliwo¶ci”.
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,786,184 unikalnych wizyt