Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2023.05.19] ŚWIĘTOWANIE Z KAMPANIĄ W TLE
W tym roku ułożenie kalendarzowe świąt z początku maja dało nam możliwość długiego świętowania. Biorąc dwa dni urlopu i jeden odpracowując mogliśmy mieć 9 dni wolnego. Ten czas mogliśmy spędzać różnie w zależności od upodobań i potrzeb wewnętrznych. Jedni świętowali 1 maja demonstrując swoje lewicowe poglądy i nawiązując do czasów PRL. Inni eksponując swoje patriotyczne nastroje uczcili tylko 3 maja, czyli rocznicę Konstytucji. Co ciekawe gorliwie to czynili ci co w obecnych czasach za nic mają obowiązującą w Polsce Konstytucję i łamią ją na każdym kroku. Mało tego bardzo często ci sami jeszcze w większym stopniu nawiązują w praktyce politycznej do PRL od tych co uczestniczą w pochodach pierwszomajowych. To obóz Zjednoczonej Prawicy wprowadza zasady rządzenia państwem nawiązujące do centralizmu demokratycznego wyznawanego w PRL.
To Jarosław Kaczyński i jego partia stara się centralizować zarządzanie państwem zmniejszając rolę samorządu lokalnego. Polega to na odbieraniu kompetencji samorządom i przekazywaniu ich instytucjom państwowym. Kolejnym ograniczeniem jest zabieranie pieniędzy samorządom. No może nie do końca to sprecyzowałem. Chodzi tu bowiem o tworzenie systemu rozdziału pieniędzy. Dotychczas samorządy pozyskiwały fundusze bezpośrednio z podatków i mogły samodzielnie decydować o ich przeznaczaniu. Teraz to źródło pomniejsza się różnymi sposobami, a w zamian stosuje się woluntarystyczny przydział pieniędzy z centrali. Takim przykładem był niewypał w postaci Nowego Ładu, gdzie przedstawiciele rządu jeździli po kraju z wielkimi planszami ukazującymi sumy dotacji dla danego lojalnego wójta czy burmistrza. Ten system rozdzielnictwa padł, bo przegięto w tworzeniu rozwiązań podatkowych przynoszących szkodę gospodarce.
Obecnie zastępuje się go już bez skrupułów bezpośrednią dystrybucją pieniądza z centrali w dół do lojalnego ludu. Ci bliscy rządzącym otrzymują odpowiednio więcej kasy na swoje potrzeby, aby jeszcze bardziej piali z zachwytu nad dobrodziejami a Warszawy. Ci natomiast jeżdżą po Polsce i zrobili sobie z tego rozdzielnictwa pieniądza po uważaniu jedno z głównych haseł przedwyborczych.
Nie dajcie się na to nabrać. Polacy nie chcą powrotu do minionego systemu, gdy ich ubezwłasnowolniano i na górze decydowano o wszystkim. Chcą sami decydować o zaspokajaniu swoich potrzeb i od tego są wybierane samorządy. To tu na dole ludzie wiedzą co im jest najbardziej potrzebne. Zupełnie nie jest im potrzebny nowy komitet centralny, tym razem znajdujący się na ul. Nowogrodzkiej.
I jeszcze jedno, smak świętowania zepsuła nam inflacja. Nikt nie lubi płacić ponad 100 procent więcej za produkty i surowce używane do grilla. Kiełbasa toruńska zdrożała 120 procent, węgiel drzewny 140 proc., a zwykła cebula nawet 300 procent! Dziwnym trafem w trwającej prekampanii wyborczej rządzący nie wiele mówią o nękającej nas inflacji, która w dużej mierze jest ich dziełem w wyniku rozdawnictwa pieniędzy bez pokrycia.
SŁAWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,430,934 unikalnych wizyt