Zwracam siê z pro¶b± o poradê. Mój ojciec z³o¿y³ w s±dzie pozew o alimenty. Ojciec ma 63 lata i kilka lat sta¿u pracy. Jest alkoholikiem i nie pracuje od 40 lat. Mimo ¿e mieszka³ z nami, przez ca³e ¿ycie nie ³o¿y³ na utrzymanie dzieci i domu. Ostatnio lekarz stwierdzi³ nieznaczny ubytek zdrowia po wypadku, jakiemu uleg³ ojciec. Pozew z³o¿y³ tylko przeciwko mnie, od drugiego syna alimentów nie chce. 10 lat temu nasza matka rozwiod³a siê z nim, a ostatnio zosta³ eksmitowany z naszego mieszkania. Jakie s± szanse, ¿e ojciec uzyska alimenty i jak± nale¿y przyj±æ liniê obrony?
Przede wszystkim nale¿y powo³aæ siê na tre¶æ art. 1441 Kodeksu rodzinnego i opiekuñczego, wedle którego „zobowi±zany mo¿e uchyliæ siê od wykonania obowi±zku alimentacyjnego wzglêdem uprawnionego, je¿eli ¿±danie alimentów jest sprzeczne z zasadami wspó³¿ycia spo³ecznego. Nie dotyczy to obowi±zku rodziców wzglêdem ich ma³oletniego dziecka”. Skoro ojciec przez lata z w³asnej winy nie dba³ o rodzinê, nie pracowa³ i pi³, to nie jest sprawiedliwe, ¿eby teraz nak³adaæ na rodzinê obowi±zek p³acenia mu alimentów. Sprawa wygl±da do¶æ oczywi¶cie, ale gdyby powy¿sza argumentacja nie znalaz³a uznania s±du, to trzeba staraæ siê, ¿eby zas±dzone alimenty by³y jak najni¿sze. Zgodnie z tre¶ci± art. 135 par. 1 k.r.o. „zakres ¶wiadczeñ alimentacyjnych zale¿y od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i maj±tkowych mo¿liwo¶ci zobowi±zanego”. Bez wiedzy o Pana dok³adnej sytuacji rodzinno-maj±tkowej trudno wskazywaæ konkretne argumenty, ale generalnie warto wykazaæ, ¿e np. mo¿liwo¶ci zarobkowe s± ograniczone realnie do kwoty X, a wiêkszo¶æ, czy nawet ca³y zarobek, jest przeznaczana na zaspokajanie koniecznych potrzeb Pana i najbli¿szej rodziny. Ponadto w oparciu o art. 129 par. 2 k.r.o., „krewnych w tym samym stopniu obci±¿a obowi±zek alimentacyjny w czê¶ciach odpowiadaj±cych ich mo¿liwo¶ciom zarobkowym i maj±tkowym”, a wiêc skoro ojciec ma drugiego syna, to s±d powinien zbadaæ, w jakim stopniu on móg³by ewentualnie alimentowaæ ojca – w tym zakresie warto zg³osiæ wniosek o jego przes³uchanie w sprawie w charakterze ¶wiadka.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia November 26 2022
517 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".