Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.09.30] SMUTNA ROCZNICA
W³a¶nie przypada 250 rocznica pierwszego rozbioru Polski, który by³ pocz±tkiem upadku Polski. Na pewno tej rocznicy nie obchodzimy, ale mo¿e warto j± przypomnieæ, bo powinni¶my uczyæ siê na b³êdach i ich nie powtarzaæ. To 18 wrze¶nia 1772 Rosja, Austria i Prusy notyfikowa³y Rzeczypospolitej fakt rozbioru, ¿±daj±c zwo³ania sejmu dla przeprowadzenia cesji. Opór ³ama³y gro¼by i dokuczliwa okupacja kraju przez wojska trzech mocarstw. Jak do tego dosz³o?
W Polsce trwa³a od lat wojna domowa króla ze szlacht±. Szlachta by³a w¶ciek³a na króla za to, ¿e trzyma w kraju obce wojsko (z Saksonii) i dlatego sama ¶ci±gnê³a na pomoc inne wojska nomen omen rosyjskie. Skoñczy³o siê Sejmem Niemym, w którym pos³om nie wolno by³o zabieraæ g³osu, aby nie zerwali obrad. Podobny cyrk odbywa³ siê w czasie wyborów króla. W 1733 roku kilkunastotysiêczna grupa szlachty wybra³a Stanis³awa Leszczyñskiego te¶cia króla Francji, co nie spodoba³o siê Rosji i Austrii. Dosz³o do wojny „o sukcesjê polsk±”. Licz±ce 80 tys. wojska rosyjskie wesz³y do Polski nie niepokojone przez nikogo. Gdy Rosjanie id±c na Warszawê doszli do Pragi stronnictwo rosyjsko-austriackie wybra³o sobie nowego króla Stanis³awa Augusta III Sasa, który d³ugo nie by³ w stanie, albo nie chcia³ zwo³aæ Sejmu i rz±dzi³ ministrami poza sejmowo. To by³ w nastêpnych latach czas s³abego pañstwa pozbawionego w³asnej armii, k³óc±cej siê pomiêdzy sob± magnaterii i przekupnej szlachty bêd±cej na jej us³ugach, bo za króla Sasa liczy³o siê tylko „¿ryj, pij i popuszczaj pasa”. Wybór Katarzyny II w 1762 r. na w³adczyniê Rosji tylko powiêkszy³ nasze problemy. Nie chcia³a ona wzmocnienia Rzeczpospolitej, a wrêcz odwrotnie, d±¿y³a do jej dalszego os³abienia i uzale¿nienia. Czego dowodem by³o wprowadzenie na tron Polski jej faworyta Stanis³awa Augusta Poniatowskiego, pod bagnetami rosyjskimi. Polska pozbawiona reform, sk³ócona wewnêtrznie z koteriami, umocowanymi w ro¿nych pañstwach, chyli³a siê ku upadkowi. Co mimo prób ratunku patriotów polskich (Konstytucja 3 maja) jednak skoñczy³o siê kolejnymi rozbiorami i upadkiem Polski na 123 lata.
Na szczê¶cie nie ma prostych analogii do wspó³czesnych czasów, bo Polska jest krajem suwerennym i niezale¿nym, zrzeszonym w Unii Europejskiej i NATO. Ale jednak to co siê dzieje obecnie w naszym pañstwie, czyli sk³ócenie elit politycznych, nie wró¿y nic dobrego. ¯yjemy w czasach rosn±cej wspó³zale¿no¶ci, czyli usieciowienia i s³abniêcia klasycznie rozumianych pañstw. Liderzy krajów, którzy tych trendów nie rozumiej± i bêd± siê im przeciwstawiaæ, nawet nie zdaj± sobie sprawy jak bêd± marginalizowaæ swoje kraje. Uczestnictwo Polski w Unii Europejskiej jest zagro¿one, bo ju¿ s± osoby w obozie rz±dz±cym, które mówi± o wyj¶ciu Polski z UE. Sam lider PiS negatywnie mówi o obcej nam kulturowo Unii Europejskiej, czego by³em ostatnio bezpo¶rednim ¶wiadkiem podczas spotkania na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Marginalizacja Polski w UE ju¿ ma miejsce. Nie otrzymujemy pieniêdzy, które nam siê nale¿±, a wszystko to siê dzieje w wyniku dzia³ania rz±dz±cych naszym krajem.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,673,849 unikalnych wizyt