Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2022.07.01] Prawa a...
· [2022.07.01] ZACISKA...
· [2022.07.01] Przed n...
· [2022.07.01] Róbmy s...
· [2022.07.01] Prawo d...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2022.05.13] Orzeł Biały dla Macedońskiego
Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej, nadawane za największe zasługi dla Polski, otrzymał Adam Macedoński, krakowianin (chociaż urodzony we Lwowie), poeta i uczestnik niepodległościowej opozycji. Dla wszystkich, którzy znali jego działalność, to dobra wiadomość. Starsi krakowianie pamiętają jego satyryczne rysunki, publikowane przez lata w tygodniku „Przekrój”, inni z kolei znali go z wieczorów w krakowskim klubie muzyki folk w Muzeum Etnograficznym na placu Wolnica. Były to czasy komuny i to co robił Macedoński wzbudzało podejrzenia bezpieki i irytację cenzury. Ale za tą jawną, chociaż źle widzianą przez władze działalnością artystyczną, kryła się podziemna praca nad dokumentowaniem zbrodni katyńskiej, czego rezultatem było powołanie w 1978 roku nielegalnego Instytutu Katyńskiego.
Adam Macedoński współpracował z ruchem Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego, potem uczestniczył w działaniach antykomunistycznej opozycji, w tym Komitetu Obrony Robotników (KOR) i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), należał do założycieli Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), działał w „Solidarności” i został internowany w stanie wojennym. Po upadku komuny kontynuował swoje prace nad upowszechnieniem wiedzy o Katyniu.
Warto jednak przypomnień nowohuckie wątki jego działalności. Z pewnością do najważniejszych należy jego udział, jako trzydziestoletniego artysty, w demonstracjach w obronie krzyża w Nowej Hucie wiosną 1960 roku. Kolejnym nowohuckim epizodem, późniejszym o prawie dwie dekady, była powołana w kwietniu 1979 roku Chrześcijańska Wspólnota Ludzi Pracy, oczywiście nielegalna i śledzona przez komunistyczne władze. Założyli ją m.in. Adam Macedoński, Franciszek Grabczyk, absolwent AGH pracujący w Hucie im. Lenina oraz Jan Franczyk, psycholog i historyk, od lat naczelny redaktor „Głosu. Tygodnika Nowohuckiego”. W czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Św. Jana Pawła II do Polski wydali pierwszy numer podziemnego czasopisma „Krzyż Nowohucki”, a w kwietniu 1980 roku zorganizowali liczącą ponad 2 tys. uczestników demonstrację w rocznicę walki o krzyż w Nowej Hucie.
Gdy latem 1980 roku wybuchła fala strajków środowisko Macedońskiego i Franczyka wydało odezwę popierającą strajkujących robotników. Największym echem odbiła się głodówka w kościele w Bieńczycach, podjęta w intencji strajkujących robotników i zgłaszająca żądanie podpisania przez komunistyczny reżim porozumienia ze strajkującymi. Odbywała się od 26 sierpnia i zakończyła wraz z porozumieniami w Szczecinie i Gdańsku, otwierającymi drogę do zalegalizowania niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. W głodówce uczestniczyli Adam Macedoński, Jan Franczyk, Stanisław Tor i Mieczysław Majdzik. Wszyscy czterej półtora roku później zostali internowani po wprowadzeniu stanu wojennego. Można więc powiedzieć, że najwyższe odznaczenie dla Adama Macedońskiego wiąże się także z jego niepodległościową działalnością w Nowej Hucie.
Ryszard Terlecki
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 21,372,360 unikalnych wizyt