Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2021.11.26] Ostatni...
· [2021.11.26] O infla...
· [2021.11.26] Czy Tus...
· Na niedzielę 28 list...
· [2021.11.26] Humor
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.11.19] Chcę oddać koty
Od kilkunastu lat proszę gminę, w której mieszkam (a także powiat, wojewodę itd.), o dofinansowania do utrzymania bezdomnych kotów lub o zabranie ich ode mnie. Kiedyś przybłąkała się do mnie kotka, a że miałam kocura, to z czasem kotów było 5, później 10, a obecnie jest około 20. Mam ponad 70 lat i nie mam ani siły, ani środków na utrzymanie takiego stada. Gmina nic nie robi, poza tym, że dostaję od niej 15 kg paszy na te wszystkie zwierzęta raz na 3 miesiące. Czy można podać ewentualną procedurę zgłoszenia skargi do organów unijnych w celu spowodowania zabrania stada kotów?

W oparciu o art. 11a ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. „O ochronie zwierząt” (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 638 z późn. zm.) gmina ma obowiązek uchwalić program obejmujący m.in. opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie. W opisanej sprawie trzeba się też jednak zastanowić, czy w ogóle mamy do czynienia ze zwierzętami wolno żyjącymi, a tym bardziej bezdomnymi. Zgodnie z treścią art. 4 pkt 21 ww. ustawy, ilekroć jest w niej mowa o zwierzętach wolno żyjących (dzikich), rozumie się przez to zwierzęta nieudomowione, żyjące w warunkach niezależnych od człowieka. Z kolei wedle jej art. 4 pkt 16 ww. ustawy, „ilekroć jest (…) mowa o zwierzętach bezdomnych, rozumie się przez to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały”. O ile zatem wzmiankowaną kotkę można ewentualnie zaliczyć do zwierząt bezdomnych, o tyle potomstwo jej i Pana kota już nie bardzo. Jeżeli nie ma Pan możliwości utrzymywania zwierząt i opiekowania się nimi, drogą do załatwienia sprawy jest zwrócenie się o pomoc do organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, w tym prowadzenie dla nich schroniska (w porozumieniu z gminą), i przekazanie jej zwierząt, składając w gminie oświadczenie o niemożności sprawowania nad nimi opieki z uwagi na trudną sytuację życiowo-materialną.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 19,130,867 unikalnych wizyt