Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.05.28] Mam s³abo¶æ do leszczy (3)
Je¶li zdecydujemy siê na ³owienie leszczy w rzece, to musimy pamiêtaæ, ¿e ryby te najchêtniej przebywaj± z dala od g³ównego nurtu, w miejscach zacisznych, w pobli¿u podmytych brzegów, w zag³êbieniach dna, w pobli¿u zatopionych drzew, powy¿ej tam i zapór wodnych, w starorzeczach i wodnych ³achach. Najchêtniej oczywi¶cie ¿eruj± w dnie gliniastym lub zamulonym.
W niektórych odcinkach rzek leszcz jest gatunkiem dominuj±cym, dlatego odcinki takie bywaj± nazywane „krain± leszcza”. Leszczowe rzeki zwalniaj± swój bieg i zaczynaj± p³yn±æ leniwie, meandruj±c w¶ród pó³, ³±k i lasów. Brzegi takich rzek s± czêsto wzmocnione przez cz³owieka ostrogami z kamieni i faszyny, g³ówkami które siêgaj± niekiedy kilkadziesi±t metrów od brzegu. A pomiêdzy taki g³ówkami tworz± siê zastoiny wodne, w których osadza siê niesiony nurtem rzeki mu³. Mu³ ten stwarza doskona³e warunki do rozwoju zwierzêcego planktonu, który z kolei stanowi po¿ywienie bia³ej ryby, w tym leszczy.
W takich miejscach czêsto rozwija siê ro¶linno¶æ, która jest charakterystyczna dla wód stoj±cych. W¶ród nich trzcina, gr±¿ele czy grzybienie, a wreszcie ca³a gama ro¶lin ca³kowicie zanurzonych, które tworz± namiastkê podwodnych ³±k. Wzd³u¿ takich odcinków rzek czêsto spotkaæ mo¿na starorzecza i tzw. ³achy, gdzie ¶rodowisko wodne podobne jest do ¶rodowiska wód stoj±cych. Ale tak¿e w samej rzece, na granicy nurtu i w licznych zatokach równie¿ rozwija siê ro¶linno¶æ.
Wody krainy leszcza zamieszkuje liczna drobna fauna denna. To przede wszystkim larwy ochotek, rureczniki oraz buduj±ce swoje ma³e domki chru¶ciki. Ryby maj± tutaj co je¶æ.
Na tych odcinkach pó¼n± wiosn±, latem i wczesn± jesieni± woda jest do¶æ ciep³a. W ciep³e letnie dni mo¿e nawet osi±gaæ temperaturê 28 do 30 stopni w skali Celsjusza. Wszystko to tworzy bardzo dobre warunki ¿ycia dla ryb z rodziny karpiowatych. Bo przecie¿ obok leszczy, na tych odcinkach, z bujn± ro¶linno¶ci± spotkaæ mo¿emy równie¿ mniejsze i wiêksze ³awice p³oci, kr±pi czy uklejek. Niekiedy przemknie tamtêdy karp czy lin. A natkn±æ siê tam mo¿emy tak¿e na poka¼nego suma czy buszuj±cego po okolicy wêgorza.
Do tego wszystkiego dodaæ trzeba tak¿e inne walory, które ceni± sobie wszyscy wêdkarze. Piêkne otoczenie, czyli okoliczne pejza¿e oraz wodne ptaki, które przyci±ga tutaj obfito¶æ bia³ej ryby, grz±skie przybrze¿a z sitowiem, tatarakiem czy trzcin±. Ptactwo wodne lubi takie ¶rodowisko. A w¶ród tego ptactwa wyró¿nia siê rybitwa, która przez amatorów wêdkarstwa nazywana bywa mew±.
I jak tu nie kochaæ wêdkowania.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,657,089 unikalnych wizyt