Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2021.04.09] Pozwole...
· [2021.04.09] CZŁOWIE...
· [2021.04.09] Wybrać ...
· [2021.04.09] Zawalcz...
· [2021.04.09] Budka n...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.02.19] Gdy trafi się tęczak
Pstrągi tęczowe, czyli popularne tęczaki, sprowadzone zostały do Europy w roku 1874 z Kalifornii. Tęczaki budziły zachwyt z powodu niesłychanie szybkiego wzrostu i dużej wytrzymałości. Nawet w dziewiętnastowiecznych warunkach hodowlanych już po dwóch latach ryby te nadawały się do sprzedaży. Pstrąg tęczowy dawał się hodować nawet w niewielkich stawach z zimną wodą, w których karpie rosły bardzo wolno. Tęczaki mogły żyć także w rzekach, w których z powodu zanieczyszczenia wyginęły pstrągi potokowe.
Produkcja pstrąga tęczowego na skalę przemysłową w Polsce, rozpoczęła się w latach 60. ubiegłego wieku. A współcześnie w stawach hodowlanych tęczaki – jeśli chodzi o ilość produkowanej ryby - ustępują jedynie karpiom.
Pstrągi tęczowe można spotkać w wielu naszych rzekach, ale nie występują w nich licznie, gdyż nie prowadzi się na większą skalę zarybiania tym gatunkiem. Tym bardziej, że zarybianiu przeciwni są ichtiolodzy, którzy ostrzegają, że zbyt duża ilość tęczaka może zagrażać rodzimym gatunkom. Pstrągi tęczowe częściej spotkać można tam, gdzie w pobliżu znajdują się ośrodki i stawy hodowlane. Wtedy, po większych deszczach, przybór wody na doprowadzalnikach do stawów, budzi w nich chęć do wędrówki. Trudno wówczas znaleźć tak szczelne groble, by choć kilka tęczkaów nie wyrwało się na wolność.
Na bliskie spotkania z tęczakami można liczyć w Białej Lądeckiej i Nysie Kłodzkiej, w Dunajcu, Brdzie, Piławie i Gwdzie, w Słupi oraz w wielu innych rzekach, nad którymi znajdują się ośrodki hodowlane.
Pstrągi tęczowe są niesłychanie żarłoczne. Bez opamiętani atakują każdą podrzuconą im przez wędkarza przynętę – czy to będzie sztuczna mucha, blaszka, czy ściągany pod prąd niewielki woblerek. Tęczaki są przy tym niezwykle waleczne. Holowanie zaciętego dużego tęczaka wyzwala ogromne emocje, tym większe, że w trakcie holowania ryby te wielokrotnie widowiskowo wyskakują nad wodę.
A w jakich miejscach spotkamy go najczęściej? Ryba ta lubi pływać w wirach przy nurcie, w odcinkach rzek o szumiącym i rwącym prądzie, w jarach, przy główkach, przy zatopionych drzewach i korzeniach, pod krzakami oraz przy ujściach strumieni.
Przeciętnie pstrągi tęczowe osiągają długość w granicach 40 – 60 centymetrów, osiągając masę ciała od czterech do pięciu kilogramów. Oczywiście zdarzają się osobniki większe, które dorastają do długości 80 centymetrów. Rekordowy pstrąg tęczowy złowiony w Polsce w 1993 roku mierzył 75 centymetrów i osiągnął wagę 7.30 kg.
Jakub Kleń
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 17,412,338 unikalnych wizyt