Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielê 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co p³os...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2021.02.12] Wokó³ pstr±ga potokowego (2)
Wybieraj±c siê na ryby dobrze jest wiedzieæ, jaki pokarm dana ryba preferuje, czyli po prostu, czym mo¿emy j± skusiæ do brania. Nie inaczej jest z pstr±gami. Tyle tylko, ¿e tych ostatnich nie mo¿na ³owiæ na przynêty zwierzêce, a w³a¶nie taki pokarm pstr±gi preferuj±.
Dieta pstr±gów nie jest sta³a. Ba, nawet dieta pstr±gów z tej samej rzeki mo¿e siê ró¿niæ ze wzglêdu na wielko¶æ ryby i porê roku.
Narybek pstr±ga zjada niewielkie zwierzêta ¿yj±ce na dnie rzek i innych zbiorników – to przede wszystkim larwy ochotek i jêtek. Pstr±gi maj± jednak korzystn± dla siebie proporcjê paszczy do wielko¶ci cia³a i w³a¶nie dlatego stosunkowo szybko zaczynaj± atakowaæ coraz wiêksze stworzenia. I dlatego ju¿ m³ody pstr±¿ek, d³ugo¶ci powiedzmy sze¶ciu centymetrów, potrafi capn±æ i skonsumowaæ spor± d¿d¿ownicê, która zosta³ sp³ukana po deszczu do rzeczki. Ale generalnie, m³ode pstr±gi (mierz±ce do dziesiêciu centymetrów) od¿ywiaj± siê tym samym pokarmem, co narybek. Potrafi± te¿ upolowaæ szybko uciekaj±ce kie³¿e, nie gardz± chrz±szczami, a przede wszystkim mszycami.
Pstr±gi trochê wiêksze, od dziesiêciu do piêtnastu centymetrów, nadal ¿ywi± siê przede wszystkim larwami owadów wodnych i kie³¿ami, ale ich dieta wzbogaca siê o ¶limaki przytuliki, których mniejsze rybki nie potrafi± oderwaæ od kamieni. No i coraz czê¶ciej zjadaj± te¿ wiêksze zwierzêta: pijawki, larwy komarów, chru¶ciki czy larwy drapie¿nych widelnic. Coraz sprawniej chwytaj± równie¿ pokarm powierzchniowy. Potrafi± zaatakowaæ i prze³kn±æ du¿e owady l±dowe, takie jak chrab±szcze, koniki polne, osy, pszczo³y, a nawet szerszenie.
Prze³omowym dla pstr±gów okresem jest przekroczenie d³ugo¶ci piêtnastu centymetrów. Wtedy zaczynaj± polowaæ na inne ryby. Taki pstr±g o d³ugo¶ci szesnastu, czy siedemnastu centymetrów potrafi z powodzeniem schwytaæ i po³kn±æ niewielkiego ¶liza, g³owacza czy strzeblê, a nawet… swojego m³odszego kuzyna – o ile d³ugo¶æ ofiary nie przekracza sze¶ciu centymetrów. Ale nadal ich podstawow± dietê stanowi± bezkrêgowce.
Natomiast pstr±gi o d³ugo¶ci dwudziestu centymetrów swoje potrzeby pokarmowe zaspokajaj± w po³owie rybami, a w drugiej po³owie bezkrêgowcami.
I wreszcie dochodzimy do du¿ych, pó³metrowych i wiêkszych pstr±gów. Dla nich podstawê diety stanowi± inne ryby, a wszystko pozosta³e jest tylko dodatkiem. W zbiornikach, w których brakuje rybek, mog±cych staæ siê ofiarami pstr±gów, te ostatnie nigdy nie dorastaj± do tak du¿ych rozmiarów. Oczywi¶cie oprócz ryb, na dietê du¿ych pstr±gów nadaj± siê równie¿ ¿aby, minogi i raki. I w³a¶nie ryby, minogi, ¿aby oraz raki stanowi± ponad 90 proc. pokarmu du¿ych potokowców.
Pstr±gi potokowe ³owione s± przez wêdkarzy na przeró¿ne blaszki, woblery, a tak¿e metod± muchow±. I przy ka¿dej z tych technik chodzi o to, by przynêta przypomina³a naturalny, preferowany przez pstr±ga pokarm.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,721,234 unikalnych wizyt