Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielê 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co p³os...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2020.10.23] PORADA DLA CIU£ACZY
Zdajê sobie sprawê, ¿e sytuacja w jakiej siê znale¼li¶my nie sprzyja rozwa¿aniom o tym jak ochroniæ swoje oszczêdno¶ci, ale mo¿e jednak warto siê nad tym zastanowiæ. Je¶li cz³owiek pracowa³ ca³e ¿ycie i uda³o mu siê zgromadziæ nieco pieniêdzy na czarn± godzinê to chcia³by, aby nie traci³y one na warto¶ci z dnia na dzieñ. Niestety tak siê dzieje, je¶li trzymamy je w banku. Polityka pañstwa pod tym wzglêdem jest fatalna przede wszystkim dla drobnych ciu³aczy, bo bogaci daj± sobie radê. Mo¿e warto ich podejrzeæ.
Rada Polityki Pieniê¿nej, oficjalny organ pañstwowy reguluj±cy politykê oszczêdzania i kredytów ju¿ od maja br. wprowadzi³ bardzo niskie stopy procentowe NBP wynosz±ce 0,1 procent. Co to oznacza? Wszelkie lokaty i oszczêdno¶ci trzymane w bankach nie przynosz± prawie ¿adnego dochodu. Bior±c pod uwagê wska¼nik wzrostu cen, który tylko we wrze¶niu wyniós³ 3,2 proc. oznacza to ewidentn± stratê dla tych co trzymaj± pieni±dze w bankach na jakichkolwiek lokatach.
Dotar³o to ju¿ do sporej grupy osób trzymaj±cych pieni±dze w bankach, powoduj±c systematyczne ich wycofywanie z tych instytucji finansowych. Od lutego tego roku, czyli od pocz±tków pandemii koronawirusa, z banków wycofano 65 mld z³, czyli minus 22 procent wszystkich zgromadzonych lokat. Czê¶æ ich trafi³a na bie¿±ce depozyty, które w ogóle nie s± oprocentowane, ale w takiej sytuacji znaczna grupa osób zaczê³a wyp³acaæ gotówkê z banków, w których nie warto trzymaæ pieniêdzy. Zaczynam coraz bardziej rozumieæ tych, którzy obawiaj±c siê kryzysu, wycofuj± pieni±dze z banków, które mog± staæ siê nie wyp³acalne. Tak, tak wiem, ¿e zgromadzone w banku ¶rodki finansowe s± w pe³ni gwarantowane do 100 tys. euro, ale kto wie co siê zdarzy, gdy ¼le zarz±dzane pañstwo legnie w gruzach? Coraz wiêcej osób jest zaniepokojonych narastaj±cym kryzysem i mimo okre¶lonych gwarancji depozytu w bankach zaczyna siê ustawiaæ w kolejkach do banku, aby jednak wycofaæ z niego swoje oszczêdno¶ci. Takie kolejki ostatnio obserwujê w banku PKO na os. Ko¶ciuszkowskim.
Jednak chcia³bym zaapelowaæ do drobnych ciu³aczy, aby nie ulegali panice i próbowali w bankach przeczekaæ trudny czas. Po pierwsze pieni±dze trzymane w przys³owiowej skarpetce nie s± bezpieczne. Szczególnie w czasie szalej±cych hochsztaplerów, którzy pod byle pozorem próbuj± dobraæ siê do pieniêdzy trzymanych pod rêk±. Po drugie s± mo¿liwo¶ci ulokowania pieniêdzy w obligacjach Skarbu Pañstwa, które s± indeksowane inflacj±. W pierwszym roku te obligacje s± oprocentowane stale, ale w kolejnych latach wyznaczane poprzez dodanie mar¿y do naj¶wie¿szego odczytu inflacji podawanego przez GUS. I tak np. „czterolatki” w pierwszym roku pozwol± zarobiæ 1,3 proc., ale w pozosta³ych latach jest to 0,75 proc. ponad inflacjê. Najwy¿ej oprocentowane s± obligacje „dziesiêciolatki”, bo w pierwszym roku kusz± oprocentowaniem na poziomie 1,7 proc., a potem jednym procentem ponad inflacjê. Warto tak¿e wiedzieæ, ¿e obligacje skarbowe mo¿na sprzedaæ przed terminem, ale wi±¿e siê to z utrat± odsetek.
Nie dywagujê o innych metodach oszczêdzania, jak np. w akcje firm sprzedaj±cych gry komputerowe, czy powi±zanych z informatyk±, które zyska³y po kilkadziesi±t procent w ostatnich okresie, czy rynek z³ota, bo to ju¿ wy¿sza gra gie³dowa dla posiadaj±cych spore zasoby finansowe. Jako propañstwowiec rekomendujê obligacje Skarbu Pañstwa, bo mimo wszystko to moje pañstwo.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,710,489 unikalnych wizyt