Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.17] Nad Bob...
· [2024.05.17] Zdrada ...
· Na niedzielê 19 maja...
· [2024.05.17] Tusk i ...
· [2024.05.10] W maju ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.09.18] Decentralizacja funduszy wspólnoty
Czy w ramach jednego budynku mog± istnieæ dwie wspólnoty mieszkaniowe? Chodzi mi o podzia³ klatkami schodowymi w blokach.

W praktyce zdarzaj± siê ró¿ne dziwol±gi. W Nowej Hucie jest budynek zrealizowany na terenie dwóch s±siednich nieruchomo¶ci, przy czym usytuowany jest w taki sposób, ¿e wej¶cie do czê¶ci lokali w jednej z nich jest mo¿liwa jedynie z klatki schodowej znajduj±cej siê na terenie nieruchomo¶ci s±siedniej. Je¿eli budynek zlokalizowany jest w ca³o¶ci na terenie jednej nieruchomo¶ci, to wszyscy w³a¶ciciele lokali w tym budynku stanowi± jedn± wspólnotê mieszkaniow±. Mo¿na tylko jako ciekawostkê dodaæ, ¿e prawo amerykañskie, obok wspó³w³asno¶ci takiej jak w Polsce, przewiduje wspó³w³asno¶æ grupow±. Umo¿liwia to np. finansowanie remontu jednej z klatek schodowych tylko przez w³a¶cicieli lokali korzystaj±cych z tej klatki. Podobnie dotyczy to pionów instalacyjnych i wind. Taki wzorzec mo¿na wykorzystaæ w warunkach polskich, ale trzeba zawrzeæ odpowiedni± umowê. Art. 18. ust. 1. ustawy o w³asno¶ci lokali mówi, ¿e: W³a¶ciciele lokali mog± w umowie o ustanowieniu odrêbnej w³asno¶ci lokali albo w umowie zawartej pó¼niej w formie aktu notarialnego okre¶liæ sposób zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±, a w szczególno¶ci mog± powierzyæ zarz±d osobie fizycznej albo prawnej. W przypadku sporów dotycz±cych finansowania poszczególnych fragmentów budynku, w³a¶ciciele lokal byæ mo¿e byliby w stanie zawrzeæ umowê, w której okre¶lony zosta³by inny ni¿ wynikaj±cy z ustawy sposób tworzenia ogólnego funduszu remontowego i grupowych funduszy remontowych, a tak¿e zasady gospodarowania tymi funduszami. Taka umowa musi zostaæ odnotowania w ksiêgach wieczystych. Tak wiêc podzia³ wspólnoty mieszkaniowej w jednej nieruchomo¶ci nie jest mo¿liwy. Mo¿liwa jest natomiast „decentralizacja funduszy” w jednej wspólnocie mieszkaniowej.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,779,766 unikalnych wizyt