Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielê 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co p³os...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.11.21] Na szczupaka w listopadzie
Co prawda, na szczupaka mo¿na polowaæ do koñca roku kalendarzowego (okres ochronny dla tej ryby rozpoczyna siê 1 stycznia i trwa do 30 kwietnia), ale jako¶ nigdy nie mia³em sumienia wybieraæ siê na szczupaki w grudniu. Dlatego, ¿e ju¿ na pocz±tku grudnia samice szczupaka bywaj± mocno zaikrzone, a samcom zaczyna wykszta³caæ siê mlecz. Gdy we¼miemy pod uwagê fakt, ¿e ryba ta by³a kiedy¶ u nas ryb± pospolit±, a dzisiaj w polskich wodach jest jej zdecydowanie mniej, to po prostu ¿al ³owiæ takie przygotowuj±ce siê do rozrodu osobniki. Ale w drugiej po³owie listopada zdarza³o siê, ¿e obrzuca³em blach± jeziora i rzeki maj±c nadziejê na pó¼nojesiennego szczupaczka.
W tym czasie pró¿no szukaæ tej ryby w stanowiskach charakterystycznych dla lata czy wczesnej jesieni. Pró¿no go ³owiæ na p³yciznach, pró¿no szukaæ w rzecznych rynnach z p³yn±c± wartko wod±. Szczupaki o tej porze roku lokuj± siê w miejscach g³êbokich, a w rzekach o wodzie niemal stoj±cej. Ryby oszczêdzaj± energiê, któr± zu¿ywaj± g³ównie na rozwój komórek rozrodczych. Pomimo tego, ¿e ich przemiana materii jest teraz znacznie spowolniona, to tê energiê zu¿ywaj± do¶æ szybko i dlatego musz± j± regularnie odnawiaæ. Ale trudno mówiæ o jakiej¶ regularno¶ci ¿erowania. To ju¿ nie ten czas, gdy wszystkie szczupaki naraz zaczynaj± ¿erowaæ i prawie ka¿dy wêdkarz, który wrzuci do wody blachê, mo¿e cieszyæ siê braniem. Po jakim¶ czasie brania ustaj±, do chwili a¿ znowu zacznie siê wielkie ¿erowanie. Pó¼n± jesieni± brania spodziewaæ siê mo¿na przez ca³y dzieñ. Ale bêd± to brania pojedynczych sztuk. G³odne szczupaki do¶æ regularnie odwiedzaj± okolice swoich zimowych ostoi i bobruj± po uskokach, spadach czy kantach. I to jest nasza szansa upolowanie tej ryby.
Do koñca wêdkarskiego sezonu szczupaki cechuje znaczny stopieñ agresji, chocia¿ nie¿eruj±ce osobniki coraz trudniej skusiæ jest przynêtami o ³agodnej akcji. Dlatego w takiej sytuacji dobrze sprawdzaj± siê obrotówki. Je¶li jednak natkniemy siê na szczupaka ¿eruj±cego, sytuacja wygl±da trochê inaczej. Takiego szczupaka zainteresuje zarówno os³abiony ¿ywiec, wolno prowadzony ripper, a nawet wydzielaj±ca ostry zapach martwa rybka.
Do¶wiadczeni ³owcy tej ryby podkre¶laj±, ¿e czym innym ob³awiamy szczupacze zimowe ostoje, a czym innym okolice tych ostoi. Ob³awiaj±c ostoje, w których spodziewamy siê szczupaka, stosowaæ powinni¶my przynêty agresywne. Natomiast przeczesuj±c okolice szczupaczego zimowiska (czyli miejsca, w które szczupaki wyp³ywaj± na ¿er) korzystniejsze jest korzystanie z ró¿nego rodzaju wabików o bardziej zrównowa¿onej akcji.
Pó¼n± jesieni± czy wczesn± zim± trudniej jest do domu wróciæ z kompletem szczupaków (a przypomnijmy, ¿e zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Po³owu Ryb dobowy limit dla szczupaków wynosi trzy sztuki). Niemniej w okresie tym ³atwiej jest z³owiæ du¿ego szczupaka (co oczywi¶cie nie oznacza, ¿e mniejsze sztuki przestaj± siê interesowaæ przynêt±). Tak czy owak, wróciæ do domu z kompletem trzech szczupaków jest trudno, ale prawdziwy ³owca tej ryby rzadko wraca do domu bez kontaktu z tym drapie¿nikiem. A od czasu do czasu udaje mu siê nawet takiego drapie¿nika z pó¼nojesiennej wody „wyd³ubaæ”. Czego sobie i wszystkim serdecznie ¿yczê.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,741,083 unikalnych wizyt