Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.10] W maju ...
· [2024.05.10] 20 lat ...
· Na niedzielê 12 maja...
· [2024.05.10] Kryzys ...
· [2024.05.03] Co p³os...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.10.10] TRUDNO O OPTYMIZM
Kryzys mimo zapowiedzi liderów rz±dowych trwa i nawet siê pog³êbia, bo coraz bardziej odczuwaj± go najs³absi. Rz±d szuka oszczêdno¶ci i to niestety w kieszeniach emerytów, rencistów i ludzi chorych. Nie dawno, bo od lipca, odebrano zasi³ki pielêgnacyjne w kwocie 520 z³ osobom opiekuj±cym siê lud¼mi ob³o¿nie chorymi i niepe³nosprawnymi. Jak wyliczono rz±d chce na tym zaoszczêdziæ w skali roku ok. 170 mln z³. Za ustaw± odbieraj±c± zasi³ki opiekunom osób niepe³nosprawnych g³osowali pos³owie PO i Ruchu Palikota, poza jedn± pos³ank± Ann± Grodzk±. Ta dziwna koalicja wyci±gnê³a rêce po pieni±dze, które w wielu przypadkach decyduj± o zdrowiu, a nawet ¿yciu ludzi szczególnie potrzebuj±cych pomocy. S± to ludzie przykuci do ³ó¿ek i nie mog±cy samodzielnie egzystowaæ. Nie ma dla nich miejsc w hospicjach i zak³adach leczniczych, które takich osób unikaj±, uzasadniaj±c to tym, ¿e szpital ma leczyæ, a nie pomagaæ tym, którym nie mo¿na pomóc. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem s± najbli¿si, którzy czêsto przez 24 godziny na dobê musz± opiekowaæ siê osob± chor± i niepe³nosprawn±. Czyni± to kosztem w³asnej aktywno¶ci zawodowej. W takiej sytuacji nie pracuj±c, otrzymywali skromne zasi³ki pielêgnacyjne, które chocia¿ w czê¶ci rekompensowa³y utracone zarobki, a przede wszystkim przeznaczane by³y na leki i po prostu na tzw. ¿ycie podopiecznego oraz tego, który siê nim opiekuje. Przecie¿ trzeba op³aciæ czynsz w mieszkaniu, media i kupiæ co¶ skromnego do jedzenia. Po utracie zasi³ku pielêgnacyjnego wiele rodzin z osobami niepe³nosprawnymi i ob³o¿nie chorymi znalaz³o siê w tragicznej sytuacji. Trzeba wybieraæ, czy kupiæ leki, czy jedzenie. Bez tego drugiego nie da siê ¿yæ w ogóle, wiêc wiele osób rezygnuje z kupna leków, a to oznacza powoln± ¶mieræ. Tak, czy siak jest to wyrok ¶mierci na ludzi niepe³nosprawnych i chorych w pañstwie, które ponoæ eutanazjê uwa¿a za przestêpstwo. Zatem tych co podjêli tak± decyzj± nale¿a³o by ¶cigaæ s±downie i ukaraæ!
Wszystko to dzieje siê w tym czasie, gdy rosn± pensje urzêdników i to np. w Kancelarii Premiera. Chocia¿ w latach 2010 do 2012 przyby³o tam tylko 6 etatów (i tak o sze¶æ za du¿o), to fundusz p³ac w tym czasie urzêdników KPRM wzrós³ z 47,4 mln z³ do 50,2 mln z³, czyli prawie o trzy miliony. Zatem urzêdnicy obs³uguj±cy pana premiera nie tylko, ¿e nie czuj± kryzysu, ale ich zarobki rosn±, jak by¶my ¿yli w czasach prosperity. W ogóle polityka antyspo³eczna tego rz±du zaczyna byæ ra¿±ca, co odczuwaj± nie tylko niepe³nosprawni i ich opiekunowie, ale i emeryci. Ostatnio ONZ opublikowa³ wyniki badañ dotycz±ce ¿ycia seniorów. Okaza³o siê, ¿e Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w¶ród objêtych analiz± pañstw. Otó¿ Polska zajmuje 87 miejsce na 91 sklasyfikowanych krajów, je¶li chodzi o jako¶æ opieki zdrowotnej. Zdecydowanie wyprzedzaj± nas nawet Albania i Rumunia 63 i 64 w tym rankingu. Tylko Kambod¿a, Mongolia, Rwanda i Afganistan s± gorsze od nas. Oprócz opieki zdrowotnej badano tak¿e wysoko¶æ dochodów, zatrudnienie oraz ¶rodowisko w którym ¿yjemy i tutaj tak¿e uplasowali¶my na dalekim miejscu, bo 62 na ¶wiecie, ale znów ostatnim w Unii Europejskiej. Zatem nic dziwnego, ¿e w Polsce tylko 60 proc. emerytów ma poczucie sensu ¿ycia, gdy w takich Niemczech wska¼nik ten wynosi 100 proc., a nawet w s±siedniej S³owacji i Czechach siêga 90 proc. No có¿, maj±c ¶wiadomo¶æ takiej antyspo³ecznej polityki polskiego rz±du, który tylko dba o w³asne interesy, trudno o optymizm.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,755,720 unikalnych wizyt