Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.02.21] Ustalenie kosztów i rozliczanie c.o.
Spó³dzielnia mieszkaniowa dostarcza ciep³o do ogrzewania zasobów mieszkaniowych tylko z w³asnych kot³owni. Z uwagi na kontrowersyjny moim zdaniem sposób ustalania kosztów produkcji ciep³a, jak i dokonywanie rozliczeñ tego ciep³a, proszê o udzielenie odpowiedzi na pytania: 1) Czy spó³dzielnia mo¿e ustaliæ jednakow± cenê jednostkow± za c.o. dla wszystkich lokatorów w taki sposób, ¿e sumuje koszty produkcji ciep³a z wszystkich kot³owni, a nastêpnie dzieli przez ca³kowit± powierzchniê ogrzewan± wszystkich zasobów mieszkaniowych, czy te¿ cena powinna byæ zró¿nicowana w zale¿no¶ci od faktycznie poniesionych kosztów w danej kot³owni? Czy koszty przesy³u w spó³dzielni powinny obci±¿aæ lokatorów budynków, w których ten przesy³ nie wystêpuje? Dotychczas takimi kosztami s± obci±¿ani. Czy op³ata sta³a liczona na m kw. ogrzewanej powierzchni powinna byæ ustalana na podstawie rzeczywistych kosztów sta³ych produkcji ciep³a danej kot³owni, czy na zasadzie sumy kosztów sta³ych wszystkich kot³owni podzielonej przez powierzchniê ogrzewan± w spó³dzielni? Dotychczas w oparciu o regulamin op³atê sta³± ustala na zasadzie, ¿e koszty stale stanowi± 10 % ogólnych kosztów c.o. Skutkiem takiego zapisu jest przenoszenie wiêkszej czê¶ci kosztów sta³ych do kosztów zmiennych i nieznacznie kosztów zmiennych do kosztów sta³ych. 2) I jeszcze jedno pytanie. Co pó³ roku spó³dzielnia rozlicza zu¿ycie wody na podstawie regulaminu. W budynku znajduje siê wodomierz g³ówny, a wszystkie lokale mieszkalne, kot³ownia i pomieszczenie, z którego jest pobierana woda przez sprz±taczkê, posiadaj± wodomierze. W rozliczeniach indywidualnych wody doliczana jest woda niezbilansowana zu¿ywana przez kot³owniê i sprz±taczkê. Czy kosztami wody niezbilansowanej powinni byæ obci±¿ani bezpo¶rednio lokatorzy?

Ad. 1 W³a¶ciwa wydaje siê kalkulacja stawki c.o. na poszczególne nieruchomo¶ci. Stawka powinna byæ kalkulowana z uwzglêdnieniem kosztów, jakie s± ponoszone w danej kot³owni, dostarczaj±cej ciep³o do konkretnej nieruchomo¶ci.
Ad. 2 Koszty przesy³u ciep³a powinny obci±¿aæ tê nieruchomo¶æ, której dotycz± i byæ czê¶ci± kosztu wytworzenia ciep³a.
Ad. 3 Stawka op³at sta³ych powinna byæ kalkulowana analogicznie jak w pytaniu nr 1, a wiêc w odniesieniu do konkretnych nieruchomo¶ci i kot³owni dostarczaj±cych do nich ciep³o.
Ad. 4 Lokator maj±cy wodomierz w swoim lokalu powinien byæ rozliczany wy³±cznie ze wskazania tego licznika. Koszt „wody niezbilansowanej” powinien obci±¿aæ koszty eksploatacji budynku.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,660,464 unikalnych wizyt