Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.02.15] Abonament RTV
Narasta atmosfera nagonki na obywateli niep³ac±cych abonamentu RTV. Ju¿ czujê kajdanki na rêkach, bo od kilku lat nie p³acê, co oficjalnie zg³osi³em. Nie mogê pogodziæ siê z tym, ¿e tzw. publiczna telewizja uprawia indokrynacjê ko¶cieln±, szerzy ideologiê mi³ych sobie partii politycznych i p³aci niebotyczne wynagrodzenia i odprawy coraz liczniejszym pracownikom. Bez trudu mogê wydaæ kilkana¶cie z³otych miesiêcznie, chcê byæ jednak traktowany powa¿nie i zrozumieæ mechanizm wymuszania ode mnie haraczu na rzecz instytucji, która powinna spe³niaæ rolê neutralnego ¶wiatopogl±dowo i politycznie medium publicznego. Proszê o wyja¶nienie podstawy prawnej oczekiwania ze strony pañstwa op³acania abonamentu, gdy nie s³ucham w ogóle Polskiego Radia i mam podpisane umowy z niepublicznymi nadawcami, za których po¶rednictwem odbieram tak¿e programy TVP – dlaczego mia³bym dwukrotnie p³aciæ za tê sam± us³ugê? Za jaki czas wstecz mo¿na ¿±daæ zap³aty abonamentu?

Kwestie te reguluje ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o op³atach abonamentowych (Dz. U. z 2005 r., nr 85, poz. 728 ze zm.) i na razie jest to ¼ród³o powszechnie obowi±zuj±cego w tym zakresie prawa. Zgodnie z jej art. 1, op³aty abonamentowe pobiera siê w celu umo¿liwienia realizacji misji publicznej przez media publiczne, za¶ tê realizacjê maj± umo¿liwiæ dochody uzyskiwane z abonamentu za u¿ywanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Op³acanie kablówki lub abonamentu dla telewizji niepublicznej, niestety, nie zwalnia z obowi±zku op³acenia abonamentu RTV. Ustawa wprowadza w art. 2 ust. 2 domniemanie, ¿e osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umo¿liwiaj±cym natychmiastowy odbiór programu, u¿ywa tego odbiornika. Osoby fizyczne p³ac± jedn± op³atê niezale¿nie od liczby posiadanych odbiorników. Poczta Polska i jej kontrolerzy (na podstawie specjalnego upowa¿nienia) mog± sprawdzaæ, zarejestrowali¶my odbiornik i czy p³acimy abonament, za¶ egzekucj± zaleg³o¶ci zajm± siê urzêdy skarbowe. Wa¿ne jest to, ¿e nie mamy obowi±zku wpuszczenia kontrolera do domu. Ustawa nie okre¶la terminu przedawnienia zobowi±zañ wynikaj±cych z obowi±zku uiszczania op³at abonamentowych ani nale¿no¶ci z tytu³u braku rejestracji odbiorników RTV ustalanych w drodze decyzji administracyjnej, co jest powa¿nym niedopatrzeniem. W tej kwestii istniej± rozbie¿ne stanowiska, naszym zdaniem zastosowanie znajdzie art. 70 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zobowi±zanie to przedawnia siê z up³ywem 5 lat, licz±c od koñca roku kalendarzowego, w którym up³yn±³ termin p³atno¶ci, i taki okres mo¿e obejmowaæ administracyjny tytu³ wykonawczy. Wytrwa³ym polecamy lekturê wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2010 r., sygn. K 24/08, gdzie bardzo obszernie wyja¶niono szereg zagadnieñ dotycz±cych charakteru prawnego abonamentu RTV.
(sp)
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,659,049 unikalnych wizyt