Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.12.29] Europa w kryzysie
Przemawiaj±c do kardyna³ów w Kurii Rzymskiej Benedykt XVI wyrazi³ opiniê, ¿e obecny kryzys ekonomiczny i finansowy w Europie jest rezultatem kryzysu etycznego. - U schy³ku roku Europa znajduje siê w kryzysie ekonomicznym i finansowym, który w ostatecznym rozrachunku polega na kryzysie etycznym, zagra¿aj±cym Staremu Kontynentowi. Chocia¿ takie warto¶ci, jak solidarno¶æ, zaanga¿owanie na rzecz innych, odpowiedzialno¶æ za biednych i cierpi±cych s± w wiêkszo¶ci bezdyskusyjne, brakuje czêsto si³y motywuj±cej, zdolnej do nak³onienia jednostki i wielkich grup spo³ecznych do rezygnacji i wyrzeczeñ – mówi³ papie¿.
Trudno nie zgodziæ siê z t± opini±, gdy patrzymy na kierunek w jakim zdaje siê zmierzaæ Europa. Trudno znale¼æ warto¶ci, wokó³ których Europejczycy mogliby siê jednoczyæ. Które mia³yby walor „si³y przyci±gaj±cej”, jak mówi³ papie¿. Nie jest tak± warto¶ci nawet wolno¶æ – poklask zdobywa raczej samowola. Nie jest ni± dziedzictwo chrze¶cijañskie, które ostatecznie nie znalaz³o siê w europejskim traktacie konstytucyjnym. Nie jest ni± rodzina, której kondycja znajduje siê w g³êbokim kryzysie – w Belgii na 100 ma³¿eñstw, 71 ulega rozpadowi, a ¶rednia rozwodów w Europie przekracza 50 procent. Jedyn± „warto¶ci±” wspóln±, maj±c± „si³ê przyci±gaj±c±” pozostaje chyba tylko bogacenie siê – ale nie bogacenie siê pañstw czy narodów, lecz bogacenie siê indywidualne, ¿±dza posiadania, ¿ycie ponad stan – czêsto wbrew elementarnym zasadom moralno¶ci, a czêsto kosztem tych, którzy s± najs³absi i najmniej uprzywilejowani.
Czy, bior±c to wszystko pod uwagê, mo¿na optymistycznie patrzeæ na przysz³o¶æ Europy?
Jan L. FRANCZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,659,304 unikalnych wizyt