Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.05.03] Co p³os...
· [2024.05.03] Dla oca...
· Na niedzielê 5 maja ...
· [2024.05.03] Bardzo ...
· [2024.04.26] Karasie...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.08.12] SIERPNIOWE LESZCZE
Sierpieñ, to dla wêdkarza prawdziwy raj. Bardzo dobrze bior± karpie, p³ocie, wzdrêgi, amury, karasie i liny, a w rzece brzany i klenie. Warto te¿ zaczaiæ siê na okonia, suma i bolenia. Coraz lepiej bije równie¿ sandacz. Sierpieñ to wreszcie ostatnie tygodnie, by zapolowaæ na pstr±gi. Te ostatnie od 1 wrze¶nia zaczynaj± okres ochronny, który potrwa do koñca stycznia.
Dla mnie, typowymi rybami sierpnia od lat pozostaj± leszcze. Dlaczego leszcze? Prawdopodobnie dlatego, ¿e jako m³ody ch³opak w³a¶nie w sierpniu je¼dzi³em czêsto (a bywa³o, ¿e codziennie) nad zbiornik zaporowy w Czchowie. Oczywi¶cie ³owi³em tam ró¿ne gatunki ryb, ale w siatce zawsze najwiêcej mia³em leszczy – piêknych, wypasionych, takich na czterdzie¶ci, czterdzie¶ci piêæ centymetrów. I chyba dlatego, z sierpniem kojarz± mi siê przede wszystkim leszcze.
Ale i w Nowej Hucie mo¿na równie¿ na³owiæ sporo ³adnych „ryjków” (tak je nazywa³ stary wêdkarz z Biskupic Melsztyñskich – od charakterystycznego kszta³tu leszczowego pyska, który wyci±ga siê na kszta³t ryjka w³a¶nie). Dwa lata temu, w tej samej rubryce, pisa³em o potê¿nych leszczach z³owionych w lipcow± noc w Wi¶le niedaleko Mogi³y przez m³odego, nowohuckiego wêdkarza. Zupe³nie przyzwoite leszcze p³ywaj± w tej samej rzece w okolicach przysió³ka Kujawy. Mo¿e nie tak wielkie, ale równie¿ przyzwoite leszcze z³owiæ mo¿na zarówno w Przylasku Rusieckim, w nowohuckim zalewie jak i w zalewie w Zes³awicach.
Leszcze kojarz± mi siê równie¿ w sierpniowym grillowaniem. Ryby te doskonale nadaj± do sma¿enia na grillu. Maj± znakomity smak, a upieczone miêso bez trudu mo¿na zsun±æ wzd³u¿ d³ugich, biegn±cych od krêgos³upa o¶ci.
Gdy ¿eruj±, nie gardz± praktycznie ¿adn± naturaln± przynêt±. W jednym z wêdkarskich poradników wyczyta³em ca³± listê leszczowych przynêt, do których nale¿±: b³otniarka, dziwog³ówka, kie³¿, larwa chru¶cika, larwa jêtki, larwa ochotki, larwa motyla, o¶liczka, larwy muchówki, przekopnica, racicznica, rak prêgowany, rurecznik, skójka, szcze¿uja, larwa wa¿ki, larwa widelnicy, larwa zabarwicy, zatoczek rogowy, ¿yworódka, bia³y robak, larwa kornika, d¿d¿ownice, larwa komarnicy, skrzep³a krew, pêdrak, poczwarka muchy plujki, prosionek, ciasto, fasola, groch, kasza manna, kukurydza, ³ubin, makaron, miêkisz bu³ki, nale¶nik, pêczak, p³atki owsiane, pszenica, skórka chleba, ziarna konopi, ziemniak.
Tylko – idê o zak³ad – ¿e prawie ¿aden wêdkarz nie u¿ywa³ (ani nawet nie widzia³), takich przynêt jak przekopnica czy larwa widelnicy. Ja sam najczê¶ciej leszcze ³owiê na bia³e robaki, czasami na makaron (szczególnie gdy wêdkujê w Zes³awicach), a czasami na d¿d¿ownice, chocia¿ z³owi³em kiedy¶ leszcza na spor± rosówkê. Gdy mia³em branie, my¶la³em ¿e wyci±gnê olbrzyma, tymczasem na haczyku dynda³ niewielki leszczyk, któremu z pyska zwisa³a piêtnastocentymetrowa rosówka.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,659,008 unikalnych wizyt