W NIEDZIELĘ PALMOWĄ
Dodane przez Administrator dnia 01/04/2023 10:02:36
Zapewne większość z nas w Niedzielę Palmową chociaż raz w życiu niosła do kościoła palmę. Na pamiątkę wydarzenia opisanego przez św. Jana Ewangelistę: „(…) ludzie, którzy wielkim tłumem przybyli na święto, usłyszawszy, że Jezus zbliża się do Jerozolimy, pobrali gałązki palmowe i wybiegali Mu naprzeciw wołając: Hosanna, błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie oraz: Oto król Izraelski (...)”.
Bo Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona właśnie na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. A niewielki szczegół, jak rzucanie palmowych liści pod nogi wjeżdżającemu Chrystusowi, dał później nazwę Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień.
Te gałązki palmowe, zerwany w ogrodach Jerozolimy dla uczczenia Chrystusa, półtora tysiąca lat później stały się w polskich rękach wierzbową witką ze srebrzystymi kotkami. „Upiększano je kolorowymi wstążkami, układano w bukiety barwionych trwa i drobnych suchych kwiatów’ - jak pisała w swojej książce: „Polskie tradycje świąteczne” Ewa Ferenc. I dodawała: „Każdy region Polski miał sobie właściwą formę palmy. Baźki były jednak zawsze najważniejsze w tym dniu. Poświęcone w czasie mszy św. nabierały niezwykłej mocy; połknięte – chroniły od chorób gardła i suchot, spalone – stawały się pokutnym popiołem ze środy popielcowej, zatknięte na rogu pola – chroniły rośliny przed szkodnikami, a ustawione w oknie w czasie burzy – odwracały pioruny. PO mszy św. uderzano się nimi nawzajem, życząc sobie zdrowia, bogactwa, urodzaju”.
Tradycja wykonywania palm jest szczególnie bogata na Kurpiach i w niektórych miejscowościach Małopolski – zwłaszcza w Lipnicy Murowanej. W czasie Niedzieli Palmowej Lipnica staje się niezwykle kolorową miejscowością, ponieważ tam odbywa się konkurs palm, które osiągają nieraz długość kilku metrów i są prawdziwymi barwnymi dziełami sztuki. Konkursy palm odbywają również w naszej okolicy – m.in. w Arce Pana.
Obecnie najpopularniejszą formą palmy w Polsce jest niewielka, ale bardzo kolorowa palma wileńska upleciona z suszonych kwiatów i traw. Wykorzystuje się w niej również kłosy zboża. Wokół wierzbowego patyczka z baziami wite są suche kwiaty i inne rośliny, a całość wieńczy wiecha z naturalnej lub farbowanej mietlicy.
(f)