Artystki w Nowej Hucie w Galerii Huta Sztuki
Dodane przez Administrator dnia 11/03/2023 13:54:24
W sobotę, 11 marca 2023 o godz. 14:30, Ośrodek Kultury Norwida zaprasza do Galerii Huta Sztuki (os. Górali 5) na spotkanie pt. „Artystki w Nowej Hucie”. W programie wydarzenia: wykład, ukazujący wkład kobiet w rozwój środowiska artystycznego Nowej Huty w latach 60. i 70. XX wieku oraz oprowadzanie po wystawie „Wybrane z kolekcji – nowa odsłona”.

Monika Kozioł, historyczka sztuki, przybliży uczestnikom i uczestniczkom sylwetki twórczyń, które mieszkały i pracowały w Nowej Hucie, m.in. Anny Güntner, Aleksandry Konior, Józefy Sobór-Kruczek, Danuty Urbanowicz i Ireny Wiśniewskiej-Dembowskiej. Wspomniane zostaną także artystki, które poprzez projekty wystawiennicze lub stypendia, związane były z tą dzielnicą, a wśród nich Maria Pinińska-Bereś czy Janina Kraupe-Świderska.

W drugiej części spotkania odbędzie się oprowadzanie po ekspozycji „Wybrane z kolekcji – nowa odsłona”. Wystawa obejmuje prace kilkudziesięciu artystów i artystek związanych z Nową Hutą, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, po prace członków i członkini Grupy Nowohuckiej. W trakcie zwiedzania będzie można obejrzeć także „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, prace Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny, Lucjana Mianowskiego, Jerzego Panka i Stanisława Wójtowicza, a także tkaniny artystyczne z lat 70. autorstwa Teresy Białas-Terakowskiej, Grażyny Brylewskiej Pędziałek i Józefy Sobór-Kruczek oraz płaskorzeźby Paulina Wojtyny.

Bilety: 8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy). Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5, tel. 12 644 27 65 w. 34, 24; e-mail: hutasztuki@okn.edu.pl. Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.krakowianki.krakow.pl. Wystawa „Wybrane z kolekcji – nowa odsłona” będzie dostępna do 31 sierpnia 2023 roku w godzinach otwarcia Galerii Huta Sztuki: 11:00-16:00 (środa, piątek i sobota) i 11:00-19:00 (czwartek). Szczegółowe informacje: www.okn.edu.pl
(f)