[2023.06.02] 4 czerwca
Dodane przez Administrator dnia 02/06/2023 18:50:27
Na 4 czerwca 2023 roku Donald Tusk zwołuje swoich zwolenników na marsz do Warszawy. Zobaczymy, jak wielki będzie to marsz, ilu zgromadzi uczestników… Data marszu nie została wybrana przypadkowo. Bo były premier odwołuje się, jak rozumiem, do 4 czerwca 1989 roku, czyli do daty pierwszych, po latach komunizmu, częściowo wolnych wyborów. To w efekcie tych wyborów powstał rząd z premierem Tadeuszem Mazowieckim, a półtora miesiąca później, 19 lipca, Zgromadzenie Narodowe wybrało Wojciecha Jaruzelskiego na urząd prezydenta. Ale w powszechnym odbiorze, wśród zdecydowanej większości Polaków obecny był wtedy entuzjazm – że kończy się pewna epoka. Że kończy się komunizm. Nawet pomimo tego, że prezydentem został generał, który wprowadził w Polsce stan wojenny.
Po latach okazało się, że nie jest to wszystko takie jednoznaczne, co pokazał inny 4 czerwca – tyle, że 1992 roku. Noc teczek. Obalenie rządu Jana Olszewskiego, wyłonionego pół roku wcześniej po pierwszych od czasu II wojny światowej całkowicie wolnych wyborach. To wydarzenie przyniosło też wyraźny rozłam w dawnym solidarnościowym środowisku (wliczając w to środowisko wszystkie partie tworzone przez ludzi dawnej Solidarności).
I kto wie, czy dla dzisiejszej sceny politycznej, dla tego jak ona wygląda, nie był ważniejszy ten czerwiec z 1992 roku niż czerwiec z roku 1989. Bo czerwiec 1992 roku pokazał stosunek poszczególnych polityków do kwestii suwerenności naszego państwa, do historycznej prawdy, do dobrze rozumianego patriotyzmu i do kwestii fundamentalnych zasad, na jakich powinna być budowana każda ludzka wspólnota.

Jan L. Franczyk