[2025.04.25] Na ryby w maju
Dodane przez Administrator dnia 23/04/2025 09:55:51
Zanim przejdę do charakterystyki maja, jako miesiąca wędkarskiego, przypomnę jakie ryby w tym miesiącu są jeszcze pod ochroną. Otóż w maju nie wybierzemy się jeszcze na brzany – okres ochronny dla tego gatunku kończy się dopiero z końcem czerwca. Nie połowimy także głowacicy i lipienia – oba gatunku są pod ochroną do końca maja. Poczekać będziemy musieli także ze sandaczami – one również są pod ochroną do 31 maja. Jeśli chodzi o obecne w Wiśle sumy, to ryby te pozostają pod ochroną do końca czerwca. Świnka pozostaje chroniona do 15 maja. Ale za to z końcem kwietnia skończył się okres ochronny szczupakom i boleniom.
Tymczasem dni są coraz dłuższe i cieplejsze. To sprzyja wędkarzom. Tak zwanej białej ryby szukamy teraz zwłaszcza w tych strefach wód, które nagrzewają się szybciej, a więc w przybrzeżnych pasach jezior, zbiorników zaporowych, stawów... W maju coraz lepiej biorą karasie, karpie oraz leszcze. Dobrze żerują także płocie, liny, okonie, jazie i wzdręgi. Coraz bardziej wzrasta skuteczność przynęt roślinnych, a takich właśnie przynęt pojawia się coraz więcej w naturalnym, wodnym środowisku.
Pisząc o wędkarskim maju trzeba zauważyć, że to właśnie w tym miesiącu złowiono sporo medalowych okazów płoci. Płocie są teraz dość ruchliwe, żerują na różnych głębokościach i tylko właściwe zanęcanie pozwala przytrzymać na dłużej stado płoci w łowisku. A płoć – zwłaszcza większa płoć – to ryba bardzo ostrożna i nieufna, a zatem wędka płociowa powinna być wędką czułą, umożliwiającą natychmiastowe zacięcie. Płocie łowione są zwykle na małe czerwone lub białe robaki, ale doskonałą przynętą są również larwy chruścika.
Sympatią wielu wędkujących cieszą się także majowe liny. Jednak warunkiem sukcesów w połowie tej ryby jest nie tylko dobre rozpoznanie łowiska, ale także systematyczne zanęcanie.
W strefie przybrzeżnej rzek i jezior z powodzeniem możemy połowić okonie. Ryby te dobrze biorą na czerwone i białe robaki.
Pisząc o maju, trudno nie wspomnieć o szczupakach, którym – jak wspomniałem na początku tego felietonu - z końcem kwietnia skończył się okres ochronny. Szczupak wygłodzony po tarle żeruje teraz dość intensywnie. Gdzie go w maju szukać? W jakich miejscach? Dobrze jest pamiętać, że wiosną szczupaki trzymają się raczej głębszych miejsc. A ryby te można spotkać zarówno w rzekach, jeziorach jak i w zbiornikach zaporowych. Szczupaki łowione są różnymi metodami – od gruntówek z żywcem po klasyczny spinning.
Jakub Kleń