[2022.07.22] COVID-19 POWRACA
Dodane przez Administrator dnia 22/07/2022 19:08:41
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po kilku miesiącach spadków zachorowań na COVID-19 liczba infekcji na tę chorobę w lipcu zaczęła gwałtownie rosnąć na całym świecie. Dominuje wariant koronawirusa Omikron, który stanowi 92 procent zachorowań. Według ekspertów rośnie liczba zakażeń subwariantami BA.5 i BA.4. Ten pierwszy wykryto w 83 krajach i stanowi ponad 50 procent sekwencji zachorowań. Z kolei wariant BA.4 został wykryty w 73 krajach i stanowi 12 procent sekwencji.
Europejska Agencja Leków poinformowała, że w wielu krajach Unii Europejskiej pojawiła się siódma fala pandemii. Na domiar złego stosowane dotąd szczepionki choć nadal dostarczają ochronę i zapobiegają hospitalizacji i śmierci, są jednak mnie skuteczne wobec wariantów BA.5 i BA.4. Eksperci uspokajają, że infekcje tymi wariantami wirusa nie powodują ciężkiego przebiegu choroby zagrażającemu życiu, ale poprzez gwałtowny przyrost chorych rośnie jednak wskaźnik hospitalizacji.
U nas w kraju ministrowie zdrowia Niedzielski i Kraska uspokajają na konferencjach prasowych opinię publiczną. Wiceszef resortu w Polsat News powiedział, że ministerstwo zdrowia „trzyma rękę na pulsie”. Na razie jesteśmy spokojni, bo 91 procent społeczeństwa posiada przeciwciała. Według oficjalnych danych w Polsce wykonano ponad 54,62 mln szczepień. W pełni zaszczepiono 22 519 104 osoby. Podano też blisko 12 mln dawek przypominających. Szef resortu potwierdził, że obserwujemy w Polsce także przyrost zachorowań na koronawirusa, ale dopóki nie przekroczymy 5000 hospitalizacji nie będą podejmowane jakieś zdecydowane kroki. Chociaż pan minister zaleca osobom powyżej 70 roku życia i z grup ryzyka, aby w miejscach publicznych używali maseczek. Martwi natomiast, że mimo gwałtownego wzrostu zachorowań na COViD-19 nie podejmowane jest szerokie testowanie na koszt państwa. Testuje się tych co już mają objawy choroby. Natomiast tylko szerokie testowanie może zapewnić szybką identyfikację chorych i ich przynajmniej samoizolację, co przerywałoby łańcuch rozprzestrzeniania się choroby. Ekspertka wirusologii z Lublina podkreśla, że obecnie w Polsce nie wiele wiemy o rozwoju choroby, gdyż za mało się testuje obywateli. Nie wiemy tak naprawdę ile osób choruje, bo nie wszyscy się zgłaszają do placówek służby zdrowia. Nawet nie wiemy do końca jaki subwariant koronawirusa u nas dominuje.
W wielu państwach, gdzie wzrasta fala zachorowań zaczęto stosować czwartą dawkę szczepionki, czyli drugą przypominającą, wobec seniorów i osób z grup ryzyka. U nas się dopiero o tym mówi. Jednak jeżeli mamy małą wiedzę o subwariancie koronawirusa, który atakuje w Polsce, to nie za bardzo wiemy jaką szczepionkę zastosować. Moim zdaniem jednak nie lekceważyłbym powrotu pandemii. Lepiej wcześniej się przygotować do ataku choroby niż podejmować działania zapobiegawcze w chwili jej pełnego rozwoju. Wówczas konsekwencje mogą być o wiele groźniejsze i brzemienne w skutkach.
SŁAWOMIR PIETRZYK