CYSTERSKI ROCZNIK
Dodane przez Administrator dnia 22/09/2007 16:02:08
W dniach tegorocznego Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego ukazał się pierwszy numer cysterskiego rocznika „Cistercium Mater Nostra (Tradycja-Historia-Kultura)” wydawanego przez Opactwo Cystersów w Mogile.
Od dawna czekałem na takie wydawnictwo. Polscy Cystersi mają przecież bogatą przeszłość, specyficzną duchowość i naprawę jest o czym pisać. Tymczasem, poza stosunkowo krótkim epizodem wydawania przez mogilskiego opata śp. o. Jacka Stożka, biuletynu informacyjnego Polskiej Kongregacji Cystersów „Regina Mundi”, nie mieliśmy w naszym kraju solidnego cysterskiego periodyku. A na świecie takie cysterskie czasopisma istnieją. I wreszcie doczekaliśmy się. Rocznik 1/2007 ma format A4 i liczy 146 stron. W związku z 500-leciem twórczości Stanisława Samostrzelnika, w dużej części poświęcony jest właśnie tej osobie i dziełom, które po sobie pozostawił. Do postaci jednego z najwybitniejszych polskich renesansowych iluminatorów, a zarazem cysterskiego mnicha, nawiązują trzy teksty: Marcina Starzyńskiego i Macieja Zdanka „Mogiła w czasach Stanisława Samostrzelnika – szkic do dziejów klasztoru na przełomie XV i XVI wieku”, Barbary Miodońskiej „Świat malarski Stanisława Samostrzelnika. Miniatury” oraz Marcina Starzyńskiego „Rola i funkcje herbów w miniaturach Stanisława Samostrzelnika”.
Z innych artykułów warto wspomnieć obszerne studium o. Iwo Kołodziejczyka, cystersa z Mogiły pt. „Duchowość Cysterska” oraz artykuł prof. Tadeusz Węcławowicza „Rezultaty prac konserwatorskich prowadzonych w krużgankach klasztoru mogilskiego w latach 2006-2007. Część I”. Rocznik zamyka charakterystyka zawartości cysterskich periodyków ukazujących się za granicą, m. in. Analecta Cisterciensia (Węgry), Cistercian Studies Quarterly (USA), Cistercienser Chronik (Austria/Niemcy), Rivista Cisterciense (Włochy), czy Collectanea Cisterciensia. Revue de Spiritualité monastique (Belgia) oraz omówienie obchodów Roku Stanisława Samostrzelnika.
Rocznik posiada własną radę naukową, w skład której wchodzi kilku profesorów reprezentujących takie dziedziny wiedzy jak: archeologia, architektura, historia i historia Kościoła, historia sztuki i teologia. Radę redakcyjną stanowią: o. Piotr Chojnacki OCist, opat mogilski i prezes Polskiej Kongregacji Cystersów (przewodniczący), o. Mateusz Kawa OCist (sekretarz) oraz Beata Kwiatkowska-Kopka, Marcin Starzyński, Marcin Szyma, Tomasz Węcławowicz i Maciej Zdanek.
Uwagę czytelnika zwraca bardzo staranne wydanie Rocznika i obecność w nim ciekawej (również kolorowej) ikonografii. Chociaż cnotą – nie tylko dla mnichów – jest cierpliwość, ja jednak z niecierpliwością czekam na kolejny tom „Cistercium Mater Nostra”.
(f)



Okładka pierwszego numeru rocznika „Cistercium Mater Nostra”