Oddano hołd ofiarom niemieckich egzekucji w forcie "Krzesławice"
Dodane przez Administrator dnia 11/07/2025 10:08:06
W ubiegły czwartek, 3 lipca 2025 r. na terenie fortu „Krzesłąwice”, zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej PN w Krakowie Cecylia Radoń, a także przedstawiciele organizacji patriotycznych w tym Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy, władz Krakowa i straży miejskiej złożyli hołd ofiarom niemieckiego terroru oraz modlili się za pomordowanych.
85 lata temu w forcie 49 „Krzesławice” w Krakowie Niemcy przeprowadzili jedną z wielu egzekucji Polaków aresztowanych w ramach akcji AB (eksterminacja polskiej elity politycznej i intelektualnej). 29 czerwca oraz 2 i 4 lipca 1940 r. w poaustriackim Forcie 49 „Krzesławice” Niemcy rozstrzelali około 150 osób – m.in. nauczycieli, prawników i wojskowych. W tej liczbie należy również uwzględnić 36 zakładników z Myślenic, których rozstrzelano w dniu 29 czerwca. Ponadto w forcie miały miejsce liczne indywidualne egzekucje (m.in. Józefa Harmali). Trzech skazańców – Stanisław Marusarz (skoczek narciarski, wicemistrz świata z Lahti), Aleksander Bugajski oraz więzień o nazwisku Sadowski – zdołało uciec z celi śmierci na Montelupich przed wywózką na stracenie do Krzesławic.
Mordowanie Polaków w dawnym austriackim forcie trwało od jesieni 1939 do jesieni 1941 r. W kilkunastu egzekucjach Niemcy zabili tam w sumie około 440 osób.
Po wojnie, w okresie od 15 października do 6 grudnia 1945 r. ekshumowano 440 ciał z 29 grobów. Po ekshumacji ciała pomordowanych zostały umieszczone w zbiorowej mogile, zlokalizowanej na zapolu fortu, po prawej stronie drogi dojazdowej.
(f)

Fot. Zbigniew Galicki