Mogilski Dom Młynarza odzyskuje blask
Dodane przez Administrator dnia 07/04/2024 20:27:10
W najbliższych latach tuż za murami klasztoru cystersów w Mogile ma powstawać nowe atrakcyjne miejsce, które będzie czekało na mieszkańców i pielgrzymów. W uratowanym i wyremontowanym XIX-wiecznym Domu Młynarza będzie można spotkać się przy kawie i obejrzeć ekspozycję poświęconą m.in. historii Mogiły. W planach jest też odbudowa historycznych czworaków i uruchomienie w nich restauracji. Koncepcja obejmuje również ośrodek kultury cysterskiej. Ponadto powstanie dom pielgrzyma, w którym będzie można przenocować. W pewnej formie ma powrócić młyn.
Dom Młynarza przy ul. Klasztornej 11 A, z 1870 roku, to jeden z ostatnich reliktów XIX-wiecznej zabudowy wsi Mogiła. Powstał jako budynek mieszkalny dobudowany do młyna, który wcześniej należał do cystersów. Młyn użytkowany był przez różnych młynarzy na zasadach dzierżawy, później na prawach wieczystej dzierżawy. Młyn działał do 1955 roku., a jego ostatnią właścicielką była Apolonia Chwastek). Natomiast sam dom stał się siedzibą kilku pokoleń mogilskich młynarzy.
Cystersi tę odkupili nieruchomość z rąk prywatnych w 2019 roku. Znajdowała się ona wówczas w stanie grożącym katastrofą budowlaną. Prace ratujące dom podjęto w ostatniej chwili. Polegały one na rozbiórce, konserwacji i rekonstrukcji zabytku, przywracając przy tym jego pierwotny charakter i formę. Dom został rozebrany w 2021 roku. Elementy konstrukcyjne poddano dezynfekcji i dezynsekcji. Następnie obiekt złożono z powrotem. Udało się uratować 90% zabytkowej materii. Pozostałe 10% zrekonstruowano tradycyjnymi metodami. Okna odtworzono w ich pierwotnej wielkości i formie, zgodnie z elementami stolarki odnalezionymi na strychu. Ponadto przeprowadzono remont konserwatorski pieca kaflowego i oryginalnych drzwi wewnętrznych, odtworzono drewniane podłogi, historyczną kolorystykę budynku oraz dach pokryty gontem. Jego zmieniony kształt zaproponowano na podstawie historycznego zdjęcia, na którym widać, że dawniej posiadał naczółek.
Zaprojektowane jest już wyposażenie wnętrza Domu Młynarza. Wiadomo też, jak ma wyglądać dom i jaką funkcję ma pełnić w przyszłości. - Chcemy, żeby stanowił część naszego muzeum, ale trochę o innym charakterze - powiedział nam o. Mateusz Kawa OCist, podprzeor Opactwa Cystersów w Mogile, a jednocześnie kustosz działającego od 2021 roku tutejszego Muzeum Kultury i Duchowości Cystersów.
W budynku mają być urządzone cztery sale kawiarniane, w których znajdziemy też opowieść o historii Mogiły i tego miejsca - stare zdjęcia, obrazy, mapy itp. Pojawi się m.in. przypomnienie, że przed młynem obok klasztoru cystersów Wojciech Bogusławski ulokował akcję opery "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale". Jak tłumaczy o. Kawa - "oprócz tego, że będzie można się czegoś dowiedzieć o Mogile, Domu Młynarza, to również będzie można porozmawiać, wypić kawę czy może spotkać się na wieczorze poetyckim w kameralnym gronie".
(f)