Cystersi z Mogi³y na krakowskich Plantach
Dodane przez Administrator dnia 19/11/2022 09:04:05
Do 5 grudnia mo¿na ogl±daæ wystawê plenerow± „800 lat Opactwa Ojców Cystersów w Krakowie-Mogile". Plansze przybli¿aj±ce historiê i rolê cysterskiego opactwa zosta³y umieszczone na Plantach − od ul. Poselskiej do ul. Podzamcze. Wystawa ta zosta³a przygotowana przez Nowohuckie Centrum Kultury i powsta³a we wspó³pracy z opactwem oraz Rad± Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Jej wernisa¿ odby³ siê 8 listopada.
Ekspozycja przypomina historiê cystersów w Mogile, fundacjê klasztoru, postaæ fundatora (biskup Iwo Odrow±¿ ¿yj±cy w latach ok. 1160–1229), a tak¿e architektoniczne walory cysterskich ko¶cio³ów i obiektów. Nie zabraknie tak¿e nawi±zania do cudownego krucyfiksu, skarbów klasztornej biblioteki i wa¿nych postaci, takich jak uznawany za mistrza renesansu malarz Stanis³aw Samostrzelnik czy opaci: Erazm Cio³ek, Andrzej Szpot, Marcin Bia³obrzeski i Wawrzyniec Go¶licki. Twórcy wystawy przypominaj± tak¿e, ¿e to w³a¶nie w Mogile toczy siê akcja uznawanej za pierwsz± operê narodow± sztuki Wojciecha Bogus³awskiego „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale” wystawionej w 1794 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ekspozycja odnosi siê te¿ do wojennych losów opactwa, odnotowuje wizytê papie¿a Jana Paw³a II, przybli¿a dzia³alno¶æ duszpastersk± w Nowej Hucie. Prezentowane zdjêcia pochodz± ze zbiorów: Archiwum Cystersów w Mogile, Muzeum Krakowa, zasobów publicznych oraz prywatnych Anny Bojê¶-Bia³asik, Dariusza Niemca, Marcina Starzyñskiego i Macieja Zdanka.
Przypomnijmy: 800 lat temu, zanim za³o¿ono w Krakowie miasto na prawie niemieckim, zakonnicy cysterscy przybyli do wsi Kacice, a w 1225 r. przenie¶li siê do wsi Mogi³a. Tu rozpoczêli pos³ugê wed³ug idea³ów zakonu zawartych w dokumencie zwanym „Kart± mi³o¶ci (Charta charitatis)”.
− Trwaj± w tym miejscu bez przerwy mimo zawirowañ historii. Niegdy¶ ukryci w pewnym sensie przed ¶wiatem, skupiali siê na modlitwie i pracy. Byli znakomitymi gospodarzami. Pod koniec XV w. w Mogile powsta³a nawet huta miedzi, która – jak pisa³ ówczesny kronikarz – dymi³a za Krakowem niby wulkan Etna. Jednocze¶nie w klasztorze narodzi³ siê kult cudownego Ukrzy¿owanego Pana Jezusa. Nikt nie przypuszcza³, ¿e po wiekach te dwa s³owa – Huta i Krzy¿ – splot± siê w jedno. Wie¶ Mogi³a sta³a siê czê¶ci± Nowej Huty, miasta-symbolu nowego porz±dku spo³ecznego, a cystersi wyszli do wiernych, by nie¶æ im Ewangeliê – podkre¶laj± twórcy wystawy.
(red)
Fot. o. M. Majdak OCist