Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów otwarte
Dodane przez Administrator dnia 28/10/2021 21:06:56
W sobotę (23 października) miało miejsce uroczyste poświęcenie i otwarcie Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów mieszczącego się w mogilskim Opactwie. Muzeum poświęcił kard. Stanisław Dziwisz, który w trakcie poprzedzającej ten akt Mszy św. powiedział m.in. : „Trzeba sięgać do naszych korzeni, do skarbnicy wiary, do doświadczenia i mądrości poprzednich pokoleń, by dostrzegać lepiej naszą teraźniejszość i budować przyszłość w światłach naszej chrześcijańskiej tożsamości”.
Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów zlokalizowane zostało w dawnym pałacu opackim i tzw. przeoracie. To wyjątkowe w skali kraju miejsce, które służyć będzie nie tylko krzewieniu wiedzy o kulturze i tradycji cystersów, ale także edukacji historycznej mieszkańców parafii i turystów, którzy z całego świata przyjeżdżają, by pomodlić się przed wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego.
W muzeum będzie można zobaczyć m.in. unikatowe zabytki pochodzące z księgozbioru mogilskiego opactwa. Wśród nich cenny rękopis, zachowany w niezmienionej formie, datowany na 1477 rok, który zawiera teksty wykładów prowadzonych w XV w. na Akademii Krakowskiej przez cystersów. Będzie można podziwiać także XV-wieczny inkunabuł autorstwa Mikołaja z Błonia - „Sacramentale”. Egzemplarz ten został wydrukowany we Wrocławiu, niecałe 25 lat po wynalezieniu druku przez Jana Gutenberga. Unikat na skalę światową stanowi księga zawierająca XVII-wieczne zapisy nutowe, oprawione w pergamin. Zostały one wydane w Trewirze w 1627 r. przez Joannisa Donfridi. Ten starodruk muzyczny, a częściowo też rękopis to głównie wielogłosowe pieśni maryjne. Do naszych czasów dotrwały tylko trzy egzemplarze księgi: jeden w paryskiej bibliotece narodowej, drugi w Monachium, trzeci - właśnie w opactwie w Mogile.
W muzealnej, bardzo nowoczesnej ekspozycji, znajdą się także dzieła sztuki sakralnej, naczynia liturgiczne, obrazy oraz cenne szaty liturgiczne pochodzące z XVII, XVIII i XIX w. i wiele innych pamiątek, które na przestrzeni wieków zgromadzili cystersi. Opowieść o cystersach będą ilustrować m.in. dokumenty klasztorne sprzed około 800 lat.
Tematem przewodnim wystawy jest duchowość i kultura zakonu cysterskiego. Zwiedzający dowiedzą się więc o fenomenie cystersów jako organizacji, która przysłużyła się rozwojowi cywilizacji w Europie. Zetkną się z dziejami opactwa w Mogile od jego fundacji aż po czasy współczesne. Poznają też historię wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego z mogilskiego sanktuarium.
Opactwo poda wkrótce terminy, w których będzie można zwiedzać cysterskie muzeum.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski